2. ročník svetového formátu TEDx v Trenčíne

2. ročník svetového formátu TEDx v TrenčíneTrenčín sa túto sobotu, 3. októbra, stane dejiskom konferencie TEDx. Jej cieľom je priniesť návštevníkom myšlienky hodné šírenia. Organizátori preto siahli po inšpirácie nielen v danom regióne, ale naprieč Slovenskom. Na pódiu diváci uvidia v 3 blokoch 12 inšpiratívnych rečníkov a 2 umelecké vystúpenia. Všetkých spája téma podujatia „V ríši divov“.

Druhý ročník podujatia organizujú mladí ľudia, ktorí sú posadnutí myšlienkami hodnými šírenia. „Trenčanom chceme ukázať šialené veci, ktoré nepoznajú a nad ktorými budú krútiť hlavou. Našou najväčšou inšpiráciou bola kniha Lewisa Carolla – Alica v krajine zázrakov. Na spoločných stretnutiach sme vymýšľali aj také veci ako červené a modré tabletky pre účastníkov, pobehujúce zajace na pódiu či miniatúrne šálky na kávu. Ale nebudeme prezrádzať, čo sme nakoniec pripravili. Diváci to uvidia už o pár dní na Trenčianskom hrade,“ povedala predsedníčka občianskeho združenia Projekt Slamka Veronika Bohušová.

2. ročník svetového formátu TEDx v Trenčíne

Ilustračné foto: TEDx Trenčín

Aby ľudia chodili po svete s otvorenými očami a vnímali, čo sa deje okolo nich. Aby pasívne neprijímali informácie a viac rozmýšľali. To sú hlavné motívy organizátorov pre tento ročník. „Namixovali sme kombináciu rečníkov, ktorí podnietia ľudí, aby sa zaujímali o rozmanitosť okolo nás. Aby viac pochopili seba samých a snažili sa prijať aj to, že sme niekedy divní. Veríme, že príbehy, ktoré na TEDxTrenčín zaznejú, inšpirujú k pozitívnym zmenám v spoločnosti,“ povedala koordinátorka rečníkov Lenka Križanová.

2. ročník svetového formátu TEDx v Trenčíne

PROGRAM TEDx Trenčín

Diváci sa môžu tešiť na rozprávanie doktoranda Zoltána Galáža, ktorý hľadá inovatívne spôsoby liečby Parkinsonovej choroby či príbeh maliarky Márie Valenčíkovej, ktorá je známa svojim originálnym, neónovým fantasy štýlom. Etnologička Katarína Nádaská divákov zasvätí do čarovného sveta mágie a liečiteľstva a Trenčanka Lucia Bustin zase do sveta nanočastíc a ich nebezpečnom vplyve na človeka. Psychológ Rado Masaryk s úsmevom ukáže, aké hlúposti sú v učebniciach psychológie a položí otázku, či vôbec môžeme dôverovať psychologickým výskumom. Program zakončí hľadanie Teórie všetkého, ktorou by sme vedeli vysvetliť všetko na svete.

Tento rok bude zaujímavý program aj mimo pódia. Počas prestávok diváci zapoja všetky zmysly do pripravených sprievodných aktivít. Budú si môcť vyskúšať virtuálnu realitu (oculus rift), vypočujú si divné zvuky, ako napríklad zvuk nervovej sústavy človeka, zahrajú si na tekvici, pošteklia pomaranč alebo rozosmejú papriku. „Sprievodné aktivity sme sa snažili poňať tiež netradične. Chceli sme, aby si účastníci vyskúšali niečo trochu bláznivé či divné. Budú hýbať predmetmi iba silou vlastnej mysle, zacvičia si na polienkach, potlačia si tričko sieťotlačou a veľa iného,“ prezradila Petra Kochanová, ktorá aktivity pripravila.

Na TEDxTrenčín sa dostane iba 100 ľudí. Cena vstupenky je 30 eur a zahŕňa celodenné občerstvenie od raňajok až po večerný pohár vína či piva na afterparty. Vstupenky sa dajú kúpiť na www.tedxtrencin.sk.

Tlačová správa TEDx Trenčín