Aké vlastnosti by mal mať ideálny kandidát?

Aké vlastnosti by mal mať ideálny kandidát? 21. októbra od 18:00 h sa v priestoroch Klubu Lúč konal 2. zo série piatich večerných rozhovorov Choices s podtitulom Bez krčmových rečí. Formát večerných rozhovorov so zaujímavými ľudmi priniesla do Trenčína nezisková organizácia Voices. Keďže ide neziskové podujatie, vstup na akciu bol voľný. Rozhovorom sprevádzal Ivan Ježík z Voices. Spoločnosť mu robili Mária Žuffová z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť a koordinátor ocenenia Biela vrana z Aliancie Fair-play Fero Pauliny.

Obaja mladí ľudia, sú dôkazom toho, že počas štúdia netreba zaháľať, ale chodiť s očami otvorenými a hľadať príležitostí, kde sa začať realizovať a robiť to, čo ich baví. Vďaka stáži získali obaja prácu, kde funguju úspešne už niekoľko rokov. Od ich začiatkov sa rozhovor posunul k aktuálnym projektom, ktoré majú na starosti. Mária predstavila projekt Odkaz pre starostu, ide o internetový portál, kde môžu občania zanechávať svoje podnety k riešeniu problémov a sledovať stav ich riešenia. Viac na www.odkazprestarostu.sk Projekt môžu už vyše troch rokov využívať aj občania Trenčína. Miera úspešnosti riešenia podnetov je tu na hranici 60 %. Existujú mestá, obce, kde sa hranica úspešnosti pohybuje medzi 80-90 %. Všetko závisí nielen od aktivity občanov, ale v podstatnej miere od ochoty zo strany samosprávy, obce a ich reálnej snahy dané problémy riešiť. Nie vždy je táto komunikácia medzi inštitútom, ako sprostredkovateľom, a vedením mesta, obce jednoduchá. K uľahčeniu komunikácie medzi SGI a samosprávou, prispievajú aj dobrovoľníci.

Aké vlastnosti by mal mať ideálny kandidát?

foto Lucia Kotrhová: Bez krčmových rečí

O tom ako “pozerajú politikom na prsty” v Alianci Fair-play prezradil Fero Paulíny. Vďaka portálu www.politikaopen.sk dávajú politikom možnosť dokazovať svoju čestnosť, otvorenosť a to cestou zverejňovania svojho majetku, zdroj jeho pôvodu a ďaľších dobrovoľných informácií. Záujem zo strany verejnosti, médií bol spočiatku nie príliš veľký, ale už si našiel svojich priaznivcov. Medzi politikmi sa až taký obľúbený nie je. Krivka ich aktivity zázračne stúpa v predvolebnom čase. Čestnosť je vlastnosť, ktorá by mala byť vlastná, nie len politikom, ale aj nám, bežným občanom. Ako Fero povedal, nie je správne, keď mi sami, nachádzame cestičky, ako obchádzať pravidlá, napr. jazda načierno prostriedkami verejnej dopravy a potom žiadať od politikov, aby oni robili všetko správne. Treba začať od seba.

Ďalším zaujímavým projektom, ktorému sa venujú v SGI a vie nám občanom byť v súčasnej dobe nápomocný, ako nástroj kontroly naplnenia predvolebných sľubov je portál spravnikandidati.sk. V spolupráci s ďalšími neziskovými organizáciami pripravili 9 opatrení, ku ktorým sa môžu kandidáti zaviazať. Po roku sa ich záväzky budú vyhodnocovať a sledovať mieru úspešnosti.

Ak aj vy patríte k ľudom mysliacim si, že na Slovensku sa veci nemenia k lepšiemu. Ste na omyle. Veci sa pomaly menia a svojou časťou môžete prispieť aj vy. Stačí sa trochu angažovať, zapájať. Napríklad zúčastňovať sa zasadnutí poslancov samosprávy, obce. Už len prítomnosť verejnosti, môže podstatne zmeniť správanie, spôsob ich jednania. Prejdete teda od typických “krčmových rečí” k činom, reálnemu záujmu o dianie okolo vás. Už niekoľko rokov v Aliancii Fairplay sledujú občiansku angažovanosť a oceňujú odvahu občanov konať, nie v často krát jednoduchých situáciách. Biela vrana, symbol odvahy, sa bude tento rok odovzdávať 17. novembra.

Keďže sa blížia komunálne voľby, rozhovor sa neobišiel bez otázky “Aké vlastnosti by mal mať ideálny kandidát? Podľa čoho sa rozhodovať?” Dôležitá je určite slušnosť daného kandidáta, výsledky doterajšej práce, či naplnil sľuby, ak už v minulosti pôsobil na tejto pozícií. Voliť ísť treba, nie je to hanba a následne máme potom nárok sa sťažovať, byť nespokojní a viesť “krčmové reči”.

Celý rozhovor sa niesol v neformálnej, komornej atmosfére, kde dostali priestor na otázky aj ľudia z publika. Od otázok typu, ako motivovať mladých ľudí ísť voliť, až po využívanie prostriedkov z eurofondov. Po ukončení, rozhovory pokračovali už v menších skupinkách. Bolo to veľmi príjemné.

Ďalšie podujatie sa uskutoční v priestoroch Klubu Lúč 4.novembra a témou rozhovoru bude biznis. Pozvanie prijali Martina Slováková a Jozef Verbovský. Začiatok o 18:00. Vstup je voľný.

Spracovala

Lucia KOTRHOVA

Lucia Kotrhová