Ako odstrašiť vlamačov

Ako odstrašiť vlamačovTRENČÍN 8.11.2018 – Súkromie dokážu veľmi ľahko narušiť a pocit, že sa vám niekto prehrabával vo vašich veciach, vám žiadna náhrada škody na majetku nevynahradí. Zlodeji, vlamači sú realitou aj na našich sídliskách.Štatisticky je počet krádeží približne rovnaký každý rok. Menia sa len majitelia vykradnutých bytov. Ako uvádza Pavol Kudlička, hovorca Krajského riaditeľstva PZ Trenčín, od 1. januára do 30. septembra eviduje polícia v okrese Trenčín 26 krádeží vlámaním do bytov a rovnakom období minulého roku 25 krádeží vlámaním do bytov.

Ako sa však brániť? Jednou z možností sú aj bezpečnostné dvere, ktorých používanie každoročne rastie. „Začína to byť už takým štandardom. Napríklad v novopostavených bytoch je už štandardom, aby vstupné dvere spĺňali aj bezpečnosť. Pri rodinných domoch tento trend na Slovensku preniká pomalšie,“ hovorí Jozef Adame, zo spoločnosti Adlo.

Ako vybrať bezpečnostné dvere

              Ako odstrašiť vlamačov            

Zlá skúsenosť kolegu v práci, či vykradnutý dom či byt v susednom paneláku je pre niektorých posledným impulzom, ako riešiť zabezpečenie vlastného príbytku. Až takéto udalosti zvyčajne naštartujú záujem ľudí. Ľudia si uvedomia, že nežijú v nejakom inom svete a rovnako tak, ako sa to zdalo, stalo dotyčnému človeku, môže to postihnúť aj ich. „Pretože zlodeji nemajú nejaký logický dôvod, prečo by mňa mali alebo nemali vykradnúť,“ objasnil Adame.Ako odstrašiť vlamačovAby boli dvere bezpečnostné, musia splniť požiadavky európskych noriem. Zatrieďujú ich do šiestich tried. V praxi sa zvyčajne používajú po triedu štyri. Takéto dvere musia napríklad zvládnuť zaťaženie až do jednej tony na závoru. Pri ich testovaní sa vykonáva aj takzvaný ručný pokus o vlámanie, kde je predpísané náradie. „Norma predpisuje, aké náradie môžeme použiť. Je predpísaný čas, koľko tie dvere musia tomuto náradiu odolávať. To znamená nesmieme ich otvoriť a zároveň nesmieme ani urobiť nejaký prechodový otvor priamo vo dverách. A ten čas pre triedu štyri je desať minút,“ objasnil Július Csik z akreditovaného skúšobného laboratória pre mechanické zábrany. Náradím je pritom páčidlo, sekera, kladivo, vŕtačka.

Bezpečnostné dvere na prvý pohľad zvyčajne nevyzerajú inak, ako bežné plastové, či drevené. Zlodeji však majú viacero skúseností a dokážu ich odhadnúť v priebehu pár sekúnd. A radšej sa im vyhnú. „A býva to tak, že takéto bezpečnostné dvere bývajú poškodené, povrchová úprava, trošku kovanie a vykradnutí následne sú susedia,“ dodal Adame.

Dnešné bezpečnostné dvere môžu byť aj inteligentné. To znamená, že ak pred vašimi dverami stojí človek dlhšie ako pár sekúnd, dvere vám pošlú mms- ku s jeho fotografiu. Ak sa vám neznámy nepozdáva, cez telefón s ním môžete komunikovať, ako keby ste stáli za dverami a dokážete ho vyplašiť. A to aj v prípade, ak ste napríklad na dovolenke v Chorvátsku.

————————————————————————————————————————————–PR správy sú komerčný info servis. Publikované reportáže, tlačové správy, informácie či vyhlásenia resp. oznamy sú určené pre verejnosť. Textový obsah redakčne upravený so súhlasom klienta. Zvukovo obrazový obsah vysielaný v PR správe je zo súhlasom klienta redakčne upravený. Trenčiansky terajšok s.r.o. je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: redakcia@trencianskyterajsok.sk .

.