Átrium pod Mestskou vežou vynovia

Átrium pod Mestskou vežou vynoviaZeleň, príjemná klíma, viac miest na sedenie, vodné prvky, ale aj priestor pre deti. Mesto Trenčín získalo peniaze z eurofondov na revitalizáciu Átria pod Mestskou vežou. Tento priestor by mal dostať úplne nový vzhľad.

Zámerom je, podľa hovorkyne mesta Trenčín Eriky Ságovej, aby sem ľudia mohli chodiť do bezpečného, čistého a príjemného prostredia za kultúrou, za oddychom.

Prvú štúdiu na využitie tohto miesta urobili architekti už v roku 2009. A cieľ vtedy, aj dnes, je rovnaký. „Stmelenie minulosti so súčasnosťou, pešej zóny s lesoparkom Brezina a mladých ľudí so staršou generáciou,“ uviedol Peter Guga, architekt a spoluautor riešenia. 

Súčasťou návrhu je aj priestor pódia. Bude vytvorené z drevených prvkov. Ako objasnil Marek Guga, architekt a spoluautor riešenia, bude to ľahká konštrukcia s použitím iba troch stĺpov, aby sa dalo s ním viac pracovať.Pred ním bude približne 50 exteriérových mobilných lavičiek. Materiály všetkých prvkov sú prírodné, kov, drevo. Vo vyššej časti Átria budú pevné lavičky. Na nich sa bude dať sedieť rôznym spôsobom. Nielen smerom k pódiu, ale aj opačne.Átrium pod Mestskou vežou vynovia Snahou je vytvoriť aj chladnejšiu zelenú oázu uprostred mesta. Spevnené plochy budú vsiakavé. Pribudnú osviežovače, vodné prvky. Celková teplota by tu tak mala byť nižšia ako v iných častiach centra mesta. Podľa autorov riešenia aj toto bude, okrem kultúry, jeden z hlavných dôvodov, prečo by sem ľudia chceli chodiť.

Nebude chýbať mobilné zázemie pre umelcov, občerstvenie, ale aj priestor pre bicykle. Na celý projekt získalo mesto Trenčín nenávratný finančný príspevok vo výške takmer 733-tisíc eur a zvyšných päť percent doplatí zo svojho rozpočtu.

Magdaléna Švančarková – Trenčiansky terajšok