Českí a slovenskí ortopédi sa stretli v Trenčíne

Českí a slovenskí ortopédi sa stretli v Trenčíne Trenčianska fakultná nemocnica zorganizovala medzinárodný kongres ortopédov. Pozvanie prijala špička českej a slovenskej ortopédie.

Ortopédia v Trenčíne má sedemdesiatročnú históriu. Je tretia najstaršia na Slovensku. Ako uviedol Andrej Švec, hlavný odborník MZ SR, odbor ortopédia, v Trenčíne sa špecializujú predovšetkým na artroskopické výkony, ktoré realizuje primár oddelenia, doktor Gottschal.

Slovenská ortopédia pokračuje v storočnej tradícii, počas ktorej spolupracovala so špičkovými českými lekármi. Spoluprácu neprerušilo ani rozdelenie oboch krajín. Potvrdil to aj primár ortopédie Fakultnej nemocnice v Trenčíne Karol Gottschal. Česko – slovenská ortopedická obec stále funguje tak, ako keby Československo, ktoré pred sto rokmi vzniklo, sa nikdy nerozpadlo. My sme stále jeden tím, stále sa podporujeme, pomáhame si …“ povedal. Doplnil ho Ján Cienciala, zástupca prednostu ortopedickej kliniky FN Brno – Bohunice. „Spolupráca vznikla na základe osobných známosti s primárom Gottschalom, s ktorým sme spoločne študovali. Zistili sme, že pacienti tu nemajú potrebnú liečbu pri onemocneniach chrbtice.“

Výsledkom je, že ročne nájde pomoc na trenčianskej ortopédii približne päťdesiat pacientov, ktorí by museli byť operovaní mimo svojho domova. Budúcnosť vidím samozrejme v tom, že Trenčiansky kraj bude samostatný v starostlivosti o pacientov s chorobami chrbtice a tunajší odborníci, počas niekoľkých rokov, vyrastú do takej kvality, že budú môcť tieto výkony robiť sami,“ skonštatoval Cienciala.Českí a slovenskí ortopédi sa stretli v Trenčíne A práve udržanie špičkových lekárov v Trenčíne, aby neodchádzali do zahraničia, je aj zámerom mesta. „Nie je to len o tom, že robia v dobrej nemocnici, ale žijú aj v kvalitnom meste,“ povedal primátor mesta Trenčín Richard Rybníček.  Podľa Gottschala bude pokračovať medzinárodná spolupráca trenčianskeho ortopedického tímu s jediným cieľom. Aby bol pacient vyliečený a spokojný.

Peter Peťovský – Trenčiansky terajšok