Čistili miesta pre ďalšie čerešne

Čistili miesta pre ďalšie čerešneUž niekoľko rokov sa ochotní ľudia z Trenčína snažia navrátiť Čerešňovému sadu jeho zašlú slávu. A tak čistia, sadia čerešne a zveľaďujú tento priestor vedľa hradieb Matúšovho hradu. Jednu brigádu si dali aj pred prázdninami.

Pomáhať prírode, aktívne sa zapájať do brigád. To sa dnes tak často nenosí. Napriek tomu sa zdá, že mladá generácia s tým problém nemá a ochotne priloží ruky k dielu. Dobrovoľníci sad čistili od náletových drevín, statné stromy im zrezali lesáci. „Všetko sú to jasene, iba jedna bola borovica, jaseň je veľmi ľahko uchytiteľný a on sa množí vo veľkom,“ hovorí iniciátor obnovy Čerešňového sadu Július Bruna.

Všetky práce smerujú k tomu, aby mali voľné miesta pripravené na ďalšiu výsadbu čerešní.Postupne vytvárame také súvislé plochy, na jeseň tu vysadíme čerešne a presunieme sa na ďalšie, ktoré máme vytipované. Samozrejme nie celý čerešňák bude takto rozparcelovaný, lebo v tej strednej časti ostane parková úprava, tam, kde bývajú svadby,“ objasnil Bruna.Čistili miesta pre ďalšie čerešne Do práce sa pustili aj šikovné mladé ruky. Dievčatá z trenčianskeho školského internátu sa nechali zlákať na netradičné trávenie voľného času.

Pani vychovávateľka sa spýtala, či sa nechceme zúčastniť, pomôcť a že si potom aj poopekáme, no a tak sme povedali, že pôjdeme a spravíme si pekný deň,“ povedala dobrovoľníčka zo SUŠ Trenčín Soňa Sliacka.

Všetky dievčatá, ktoré som oslovila prišli,“ pochválila Daniela Stanislavová, vychovávateľka v školskom internáte. Pomáhal aj trinásťročný Timur Tománek. Ten má k prírode očividne pozitívny vzťah. Veď len nedávno zorganizoval vlastnú brigádu. A plánuje ďalšie.

Magdaléna Švančarková – internetová TV Trenčiansky terajšok