Defibrilátor dokáže pomôcť pri zlyhaní srdca. Ak je poruke a dostupný

Defibrilátor dokáže pomôcť pri zlyhaní srdca. Ak je poruke a  dostupnýZbierajú údaje a vytvárajú databázu automatických externých defibrilátorov. Zároveň oslovujú úrady, organizácie, aby si ich osadili na verejne dostupných miestach. S cieľom, pomôcť ľuďom čo najskôr.

Podľa jedného z iniciátorov projektu Jána Vidu, pacienta pri náhlej zástave krvného obehu, ak je defibrilovateľný rytmus, je potrebné defibrilovať do troch až piatich minút od vzniku kolapsu. „Toto žiadna záchranná služba na celom svete nedokáže dosiahnuť,“ vysvetľuje Vido.

Aj preto operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby v Trenčíne začalo v roku 2016 vyhľadávať dostupné defibrilátory v organizáciách a firmách. Dovtedy operátori ani netušili, ktoré firmy, či organizácie takýto prístroj majú a v prípade potreby ho môžu poskytnúť.

V rámci Trenčianskeho kraja evidujeme v databáze 150 automatických externých defibrilátorov,“ informovala jedna z iniciátorov projektu Martina Buláková.Defibrilátor dokáže pomôcť pri zlyhaní srdca. Ak je poruke a  dostupnýV Trenčíne sú takéto defibrilátory napríklad na mestskej polícií, na Zimnom štadióne Pavla Demitru, ale aj vo vestibule budovy, pár metrov od sídla Trenčianskeho samosprávneho kraja. Ani jeden z nich však nie je na ulici, čiže nie je verejne prístupný. Preto iniciátori projektu vyvíjajú aktivitu, aby verejné inštitúcie prejavovali záujem osádzať automatické externé defibrilátory na verejne prístupných miestach.

Nie je to však ľahké. Firma, či organizácia musí defibrilátor zakúpiť. Aj preto mnohí váhajú. Majú aj pozitívne reakcie. Župa nedávno prístroj kúpila pre dobrovoľných hasičov v Bystričanoch.

Magdaléna Švančarková – Trenčiansky terajšok