Defibrilátorov v kraji pribúda

Defibrilátorov v kraji pribúdaAk sú po ruke a dostupné, dokážu pomôcť. Automatické externé defibrilátory sú napríklad v Dánsku nájdete umiestnené v mestách vo vzdialenosti približne každých 500 metrov. U nás je to zatiaľ len utópia. Pritom ich dostupnosť je pri záchrane života najpodstatnejšia.Človeka postihnutého náhlou zástavou krvného obehu, ak je defibrilovateľný rytmus, je potrebné defibrilovať do troch až piatich minút od vzniku kolapsu. „Toto žiadna záchranná služba na celom svete nedokáže dosiahnuť,“ objasňuje Ján Vido z Krajského operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby Trenčín.

V Trenčianskom kraji postupne pribúdajú. V posledných dňoch ich dostalo šesť dobrovoľných hasičských zborov. Tie, ktoré sú zaradené do kategórie A. „Čiže už vedia poskytovať svoje služby širokej verejnosti,“ hovorí Jozef Smolinský, predseda Krajskej organizácie Dobrovoľnej požiarnej ochrany v Trenčíne.

Operačné stredisko v kraji eviduje približne 150 defibrilátorov. Nachádzajú sa napríklad v Trenčíne na mestskej polícii, na Zimnom štadióne Pavla Demitru, či vo vestibule župnej budovy. Jeden dostali dobrovoľní hasiči zo Soblahova. Župa celkovo rozdala v poslednom období deväť defibrilátorov, jeden do každého okresu kraja.Defibrilátorov v kraji pribúda Niekde ich majú umiestnené na obecných úradoch, aby boli po ruke pre širokú verejnosť, nielen pre hasičov, čiže sú dostupné 24 hodín v kuse,“ objasnil Smolinský.

Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška doplnil, že niektoré z tých, ktoré odovzdali v priebehu tohto roka, boli už použité pri záchrane života.

V budúcom roku plánuje župa rozdávať defibrilátory opäť. Komu a koľko zatiaľ nie je stanovené.

Magdaléna Švančarková – Trenčiansky terajšok