Deň pred majstrovstvami zhoreli medaily

Deň pred majstrovstvami zhoreli medailyÔsme Majstrovstvá Európy nepočujúcich bedmintonistov sa uskutočnili v Trenčíne. Naše mesto pre konanie šampionátu vybral deaflympijský výbor pre vynikajúce podmienky a aktívnych športovcov.

Deaflympijská organizácia sa stala známa neslávnou udalosťou v roku 2011, kedy boli zrušené zimné olympijské hry nepočujúcich v Poprade. Nové vedenie založilo úplne novú organizáciu. Tá organizovala aj bedmintonový turnaj v Trenčíne. Podľa slov Dušana Dedečka, generálneho sekretára deaflympijského výboru Slovenska, ide o prvý turnaj, ktorý sa v histórii nepočujúcich na Slovensku uskutočnil. Doteraz podujatie na takejto úrovni neorganizovali.

Zámer urobiť európske majstrovstvá nepočujúcich vznikol pred dvomi rokmi. Pre Trenčín rozhodlo viacero faktorov. „Sídli tu športový klub nepočujúcich, ktorý je agilný, sú tu aktívni nepočujúci bedmintonisti, je tu aj športová hala a výborné technické podmienky,“ vymenoval Dedeček.

Súťaže sa zúčastnilo skoro 80 športovcov z 15 krajín Európy. Po prvý raz sa konala aj súťaž mládeže. „Šport má u nepočujúcich veľmi dlhú históriu, oni sami majú záujem zúčastňovať sa takýchto podujatí,“ hovorí Dedeček.Deň pred majstrovstvami zhoreli medaily Hráči, aj keď nepočujú, hrajú bedminton na veľmi vysokej úrovni. Ako sa orientujú, keďže nepočujú vysvetľuje reprezentačný tréner Michal Matejka. „Oni absolútne nepočujú, takže tá reakcia je inak vyskladaná. Majú však ostatné zmysly o niečo lepšie vyvinuté.“

Organizátori vytvorili pre zúčastnených komfortné podmienky a organizačne podujatie dobre zvládli, hoci pred jeho začiatkom im zhoreli medaily. O pár dní už boli vyrobené nové a tak výhercovia mohli získať svoje ocenenia.

JURAJ BUDZOVSKÝ- internetová TV Trenčiansky terajšok