Do Trenčína priviezli striebro z majstrovtiev sveta.

Do Trenčína priviezli striebro z majstrovtiev sveta.Vodný slalom, kanoistika, plávanie, vodné pólo… Vieme o nich, lebo sa o nich píše v novinách, vysielajú sa priame prenosy, naši športovci dosahujú v týchto vodných športoch vynikajúce výsledky…na Slovensku však existujú aj ďalšie vodné športy, o ktorých sa síce nedozvieme z dennej tlače, alebo hlavných správ, no výsledky, ktoré z nich plynú majú svetový význam a pri reprezentácii našej krajiny majú rovnaký význam.

Dračie lode sú na Slovensku pomerne novou športovou disciplínou. Pretekaniu na týchto špeciálnych plavidlách sa venujú zväčša nadšenci – amatéri, no nájdeme v ich radoch i bývalých úspešných slovenských olympionikov. Popularite sa tešia viac u našich českých susedov, ktorí už niekoľko rokov organizujú rôzne preteky a ktorých sa s výbornými výsledkami zúčastňujú i posádky zo Slovenska.

foto archív klubu: DRAČIA LÉGIA 2012 otvárací ceremoniál 9. MS Ravenna – Taliansko

V Trenčíne je niekoľko posádok, ktoré jazdia na dračích lodiach. Jedna z nich sa ale výrazne líši kvalitou i úrovňou dosiahnutých výsledkov. Hovoríme o športovom klube Dračia Légia 2012 Trenčín. Tento športový klub tvoria ľudia v strednom a staršom veku, no svojimi výsledkami predbiehajú i mladšie ročníky, ktoré sa tomuto druhu športu venujú. Okrem umiestnení na víťazných stupňoch v českom pohári pretekov dračích lodí, dosiahla táto posádka aj úspech medzinárodný keď v roku 2013 získala na majstrovstvách sveta reprezentačných posádok v maďarskom Szegede päť strieborných medailí. Treba podotknúť, že na rozdiel od ostatných posádok, tú trenčiansku netvoril výber tých najlepších z krajiny, no i napriek tomuto handicapu excelovala.

Úspech, ktorý ale dosiahla v uplynulej sezóne 2014 je fenomenálny. V dňoch 4.-7. Septembra 2014 sa Dračia légia 2012 Trenčín ako jediná zo Slovenska zúčastnila na 9. majstrovstvách sveta klubových posádok v talianskej Ravenne organizovaných medzinárodnou asociáciou dračích lodí. V konkurencii 5400 pretekárov zo 129 klubov z 27 krajín a 5 kontinentov získali 2. miesto v kategórii malých lodí senior A open na 2000m a okrem tohto úspechu sa im podarilo vybojovať i jedno štvrté, dve šieste a dve ôsme miesta v ďalších rôznych kategóriách.

Týmto výkonom prezentovala táto skupina športových nadšencov, ktorí si mimochodom financujú väčšinu svojich aktivít z vlastných zdrojov, nielen mesto Trenčín ale i Slovenskú republiku ako krajinu, ktorá je síce malá rozlohou no veľká športovým srdcom.

Fotogaléria