Folklórne skupiny z Púchovskej doliny pokračujú v tradícii

Folklórne skupiny z Púchovskej doliny pokračujú v tradíciiČlenovia šiestich folklórnych skupín z Púchovskej doliny sa stretli po piaty raz. Súčasťou podujatia bolo aj symbolické venovanie maľby dlhoročnej folkloristke Kataríne Mišúnovej, ktorá by v júni oslávila 93 rokov.  Členovia šiestich folklórnych skupín z Púchovskej doliny sa stretli po piaty raz. Súčasťou podujatia bolo aj symbolické venovanie maľby dlhoročnej folkloristke Kataríne Mišúnovej, ktorá by v júni oslávila 93 rokov.

Folklór je každodennou súčasťou ich životov a o radosť z neho sa radi delia medzi sebou navzájom. Členovia folklórnych skupín z Púchovskej doliny sa stretávajú na pravidelnej báze, vždy v inej obci. Tento rok smerovali kroky všetkých týchto milovníkov tradícií a zvykov do obce Mestečko neďaleko Púchova.  „V doline je folklór veľmi zaužívaný a ľudia sa ním bavia. Ide o piaty ročník takéhoto stretnutia, ktoré vymysleli folkloristi zo Záriečia. Urobili prvé neformálne stretnutie a ľuďom sa to zapáčilo. O rok na to bolo stretnutie v Lazoch pod Makytou a tradícia pokračuje dodnes. Tento raz sme dostali putovný pohár my v Mestečku a je mi cťou, že môžeme u nás privítať folklórne skupiny z okolia,“ vyslovila starostka Mestečka Anna Václavíková.

Folklórne skupiny z Púchovskej doliny pokračujú v tradícii

foto: TSK

Stretnutie bolo uskutočnené aj za finančnej podpory zo strany Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). Jeho predseda Jaroslav Baška sa stretnutia folkloristov zúčastnil osobne. On sám pochádza z Púchovskej doliny, resp. z obce Dohňany, tunajšie zvyky a tradície sú mu tak veľmi blízke. „Folklór tu odjakživa bol. Vždy veľmi rád zavítam medzi ľudí, ktorí vedia veľmi pekne spievať, tancovať, hrať na hudobných nástrojoch a nás potešiť na duši. Chcem vysloviť poklonu, že stretnutie folklórnych skupín a priateľov folklóru celej Púchovskej doliny sa koná každý rok v inej obci. Členmi týchto súborov sú aj mladí ľudia, ktorí aj takýmto spôsobom zachovávajú tradície našich starých otcov a mám,“ vyjadril sa predseda TSK Jaroslav Baška. Radosť zo stretnutia neskrýval ani starosta obce Dohňany Milan Panáček: „Keď pred pár rokmi vznikla tradícia týchto stretnutí skupín z Púchovskej doliny, bol to veľmi dobrý nápad. Aj dnešná bohatá účasť svedčí o tom, že to má svoje opodstatnenie a títo milovníci folklóru sa spolu vždy radi stretnú.“

Folklórne skupiny z Púchovskej doliny pokračujú v tradícii

foto: TSK

Už po piaty raz sa tak stretli folklórne skupiny z obcí spomínanej doliny, a síce: FS Konopa (Dohňany), FS Mestečko (Mestečko), FS Záriečanka (Záriečie), FS Javorník (Lúky), FS Lysá pod Makytou (Lysá pod Makytou), FS Lazovienka (Lazy pod Makytou). Pripravený nebol len kultúrny program v podobe piesní a veselého hrania, ale aj špeciálna maľba pod javiskom v Kultúrnom dome v Mestečku. Venovaná je výnimočnej bývalej folkloristke. „Maľba vznikla pre dlhoročnú folkloristku, ktorá by tento rok oslávila 93 rokov, Katarínu Mišúnovú. Nebola len folklorista, bola človek s veľkým Č. Žiaľ, v marci nás opustila, a teda jej môžeme maľbu už len takto venovať. Vzor  na maľbe je prebratý z výšivky na panskej košeli,“ priblížila starostka Mestečka Anna Václavíková.

Zdroj: TS TSK