Kniha o dobrovoľných hasičoch v Trenčianskom kraji je pokrstená

Kniha o dobrovoľných hasičoch v Trenčianskom kraji je pokrstenáPresne po roku sa stretol trenčiansky župan Jaroslav Baška s funkcionármi Dobrovoľnej požiarnej ochrany (DPO) pri príležitosti Medzinárodného dňa hasičov a Sviatku sv. Floriána – patróna hasičov. Kniha Dobrovoľné hasičské zbory (DHZ) v Trenčianskom kraji sa pri tejto príležitosti zároveň dočkala svojho krstu.  

Slávnostný večer k otvoreniu 13. ročníka výstavy a konferencie FirEco 2017 sa tento rok líšil od predchádzajúcich. Prítomní hostia boli totiž svedkami krstu vôbec prvej knihy o DHZ v Trenčianskom kraji. Kniha sa krstila malým hasičským prístrojom pred zaplnenými priestormi reštaurácie Atrium na Mierovom námestí v Trenčíne. K jej pokrsteniu pristúpil predseda TSK Jaroslav Baška, krajský predseda DPO SR Jozef Smolinský a generálny sekretár DPO SR Vendelín Horváth. Ten sa stal krstným otcom publikácie.    

Kniha o dobrovoľných hasičoch v Trenčianskom kraji je pokrstená

foto: archív TSK

Na slávnostnom večeri bol prítomný aj prezident Hasičského a záchranného zboru Slovenskej republiky generál Alexander Nejedlý, ktorý ocenil vydanie publikácie o DHZ v kraji. „Zozbierať také obrovské množstvo údajov o hasičoch a hľadať v histórii našich predkov, je niečo úžasné. Veľmi sa teším, že sa vôbec niekto s takýmto nápadom našiel. Je to jedna z prvých lastovičiek na Slovensku, pretože týchto kníh je naozaj veľmi málo a sú veľmi vzácne,“ uviedol.

Knižka by bez pomoci DHZ nevznikla, preto slová vďaky trenčianskeho župana pochopiteľne smerovali v prvom rade k dobrovoľným hasičom. Na území Trenčianskeho kraja pôsobí 246 DHZ. Tie spolu združujú takmer 11 tisíc dobrovoľných hasičov. „Chcem sa poďakovať všetkým dobrovoľným hasičom aj predsedom jednotlivých okresných výborov, že ´ponaháňali´ v dobrom slova zmysle všetky DHZ, aby poskytli informácie a aj vďaka nim mohla vzniknúť táto nádherná publikácia,“ uviedol predseda TSK Jaroslav Baška. „Táto kniha nech je akýmsi darčekom pre všetkých tých, ktorí fungovali, fungujú a budú fungovať ako dobrovoľní hasiči v Trenčianskom kraji,“ dodal a zároveň zopakoval, že na knihu sa môže tešiť každá DHZ v kraji, ktorá ju dostane ako darček.

Zdroj: TS – TSK