Kormorány pri Váhu hnevajú rybárov

Legislatíva ich chráni, rybári ich však majú plné zuby a hovoria o každoročnej pohrome pre rybie spoločenstvá. Kormorán veľký v súčasnosti prezimováva 100 dní pri našich riekach. Ako rybožravý vták má denne veľkú spotrebu jedla.

Podľa Jozefa Lauša, predsedu Slovenského rybárskeho zväzu Trenčín je potreba kormoránov pri prezimovaní 500 gramov rýb denne. “Hodnota násady ryby, priemerná hodnota sú štyri eurá, takže denne skonzumuje ryby v hodnote dve eurá,” doplnil Lauš.  Podľa prepočtov rybárov je celková škoda veľmi vysoká. “To znamená dve eurá denne jeden, krát 120 kormoránov, krát 100 dní pobytu, je to cirka, okolo, cez 20 tisíc euro,” vysvetlil Lauš.

Napriek prepočtom rybárov ich ornitológovia ako ekologickú katastrofu vôbec nevnímajú. Problémy spôsobili podľa nich práve ľudské zásahy do vodných ekosystémov. “Ako sa hovorí, čo na tanieri, tak to na oblohe. Keďže tie kormorány majú momentálne celkom dobrú ponuku rýb, majú z čoho vyberať, tak vedia sa tu zdržiavať celú zimu,” vysvetlil Radovan Jambor, ornitológ.  Presné čísla koľko zjedia rýb, však nevedia ani rybári, ani ornitológovia. V 90 tych rokoch im bol udelený status vzácny vták a ich početnosť vzrástla, no momentálne nie je na vzostupe. Tlak rybárov spôsobil, že dostali výnimku a môžu ich plašiť a v istých počtoch strieľať. “Tie kormorány často sú iba zranené, čo už je, samozrejme, hraničiace s týraním zvierat, totižto tie broky málokedy prejdú cez to tvrdé perie,” doplnil Jambor. Problém je však podľa rybárov aj ten, že vynakladajú vlastné prostriedky na násady rýb a nikto im to nevráti. Ministerstvo životného prostredia však poukazuje na to, že ak preukážu straty, môžu požiadať o náhradu škody na príslušnom okresnom úrade. “Ministerstvo životného prostredia SR Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny štát zodpovedá za škodu spôsobenú živočíchmi ako kormorán veľký,” vysvetlil Tomáš Ferenčák, hovorca MŽP SR.

Magdaléna Švančarková – Trenčiansky terajšok