Na Váhu hasiči nacvičovali záchranu topiacich

Na Váhu hasiči nacvičovali záchranu topiacichMinulý týždeň sa na brehu Váhu sústredila záchranárska technika. Výkriky o pomoc naháňali zimomriavky. Hasiči precvičovali rôzne spôsoby záchrany nad i pod vodou. Z vôd Váhu vyťahovali topiace sa osoby.

S príchodom letnej kúpacej sezóny na prírodných vodných plochách narastá počet výjazdov hasičov k vodnému živlu. Preto hasiči, profesionálni aj dobrovoľní testujú svoje zručnosti a nacvičujú zásahy na vode. Simulovaného zásahu na Váhu sa zúčastnila aj potápačská skupina profesionálnych hasičov. Figurantov robili ich kolegovia. „Hasič nedokáže predvídať, čo sa vo vode presne deje a preto aj my, figuranti sa snažíme reagovať veľmi spontánne,“ povedal figurant Rastislav Šoltis, člen HaZZ, ktorý aj ohodnotil „jeho záchranu“. „Zabezpečenie po vytiahnutí z vody termofóliou aj základná predlekárska zdravotná starostlivosť bola podaná veľmi dobre.“ Zároveň radí, čo robiť, ak sa človek ocitne vo vode a potrebuje pomoc. „Hlavne v takejto situácií nepanikárte. Dôležité je, aby ste pravidelne dýchali a kričali o pomoc v pravidelných intervaloch.“

Hasiči trénovali aj zásahy počas povodňového stavu. Zvýšené povodňové nebezpečenstvo povolá do služby v ktorúkoľvek hodinu. „A popritom musí byť zabezpečený chod jednotky, na všetky výjazdy ako sú dopravné nehody, požiare. Vtedy musíme zabezpečiť aj prítomnosť dostatočného počtu ľudí na povodňovú situáciu,“ vysvetľuje Pavol Rapan, z Okresného riaditeľstva HaZZ v Trenčíne.Na Váhu hasiči nacvičovali záchranu topiacichMinisterstvo nakúpilo pre kraje protipovodňové vozíky. Do obcí Trenčianskeho kraja ich poputuje 108. Podľa krajského riaditeľa Igora Šenitku, je kapacita profesionálnych jednotiek obmedzená a súčinnosť dobrovoľníkov nevyhnutná. Dnes je situácia iná ako pred 15 až 20 rokmi a kvalitnú techniku majú aj dobrovoľné hasičské jednotky v obciach. Ich zásahy sú tak účinnejšie a príslušníci dobrovoľných hasičských zborov dokážu vo vlastnej obci pomôcť.
Lucia Nagyová – internetová televízia Trenčiansky terajšok