Na Váhu sa opäť prebudil drak

Na Váhu sa opäť prebudil drakDračím lodiam sa venuje viac ako 50 miliónov ľudí z 50 krajín celého sveta. Už desiaty rok k nim patrí aj trenčianska základňa. Prebudenie draka sprevádzal folklór, priateľská atmosféra na súši a zdravá rivalita na vode. 

Podujatie s názvom Prebudenie draka patrí k tradičným športovým sviatkom v Trenčíne. V areáli autocampingu na ostrove sa stretli profesionálne aj amatérske tímy, ktoré pomáhajú budovať tradíciu dračích lodí aj v Trenčianskom kraji. Otvorenie samotných pretekov prebiehalo za účasti predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslava Bašku a druhého viceprimátora mesta Trenčín Patrika Žáka. Preteky lodí, ktorých posádku tvorili družstvá obci, firiem a výkonnostných tímov, podporil TSK finančne zo svojho dotačného systému. Občianske združenie Matúš Čák organizuje Prebudenie draka už ôsmykrát.

Na Váhu sa opäť prebudil drak

Foto: TSK

Dračie lode majú vo svete prastarú tradíciu. Ich história sa začala písať pred viac ako 2 200 rokmi na území Číny. Posádku tvorí približne 20 ľudí vrátane kormidelníka a bubeníka. Organizáciu podujatia Prebudenie draka 2017 vyzdvihol aj trenčiansky župan: „Som rád, že Slovensko je jedna z tých päťdesiatich krajín, v ktorých si dračie lode našli svoje miesto. Vládne tu naozaj pekná atmosféra a som rád, že sme mohli podporiť túto akciu. Chcem poďakovať organizátorom za to, že priviedli preteky dračích lodí aj na Slovensko.“  

Prebudenie draka je jedinečné podujatie svojho druhu v Trenčianskom kraji. TSK preto praje organizátorom ďalšie úspešné ročníky a verí, že športové kruhy a základňa fanúšikov sa budú každým rokom rozrastať.

Zdroj:TS-TSK