Najslávnejšia pieseň augusta 1968 znela v Mestskej veži

Najslávnejšia pieseň augusta 1968 znela v Mestskej vežiTrenčín nezabudol a pripomenul si 50. výročie okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy výstavou, zádušnou omšou pre obete komunizmu a večerným koncertom Jána Kryla.

Umelci prejavili svoj postoj k udalostiam piesňami, protestsongmi. Najslávnejšiu pieseň augusta 68 „Bratříčku zavírej vrátka“ spieval v Trenčíne brat Karla Kryla, Jan. Toho osudná noc ho zastihla mesiac pred odchodom do civilu zo základnej vojenskej služby. „Pri pohľade na presúvanie vojsk Karlovi asi docvaklo a dorobil tú svoju najslávnejšiu pesničku. Trošku sa tam zrkadlí tá rodičovská a bratská starosť o najmladšieho z rodu, ktorý je zrovna na vojne, pretože v momente, keby vznikol ozbrojený konflikt, my by sme išli prví,“ zaspomínal si spevák Jan Kryl.

Štátny archív v Trenčíne pripravil výstavu pod názvom Pražská jar pod hradom Matuša Čáka, na ktorú vybrali takmer 200 dokumentov z okupačného obdobia. Výstava v Mestskej veži potrvá do 10. septembra. Ako povedal Miroslav Toman, odborný pracovník Štátneho archívu Trenčín, návštevníci uvidia jedinečné archívne dokumenty, ktoré vypovedajú o dianí v Trenčíne a jeho blízkom okolí.Tanky, kolesová či iná vojenská technika prišli do Trenčína po cestnom moste cez Váh. Ako prvé obsadili Východný vojenský okruh na Sihoti. Pre dnešnú generáciu je potrebné neustále pripomínať odkaz udalostí z augusta 68. „Zlo zo západu, alebo z východu, na každé zlo treba dávať pozor. Musíme byť obozretní a hlavne čo je absolútne kľúčové, nesmieme byť apatickí,“ pripomenul primátor mesta Trenčín Richard Rybníček.

Peter Peťovský – Trenčiansky terajšok