Nová, svieža, variabilná

Galériu Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne otvorili pred 50 timi rokmi. A pri tejto príležitosti prerobili aj expozíciu samotného majstra Bazovského.

“Chceli sme tým starším dielam vdýchnuť nejaký ten nový dych a prezentovať ich súčasnou podobou,” vysvetlila Barbora Varga-Petríková, riaditeľka GMAB Trenčín. “Je vystavených 54 diel a z toho 48 diel je úplne nanovo prerámovaných, diela sú úplne inak kompozične zoradené. Sú zoradené tematicky a nie chronologicky ako to bolo doteraz zvykom,” doplnila Radka Nedomová, kurátorka výstavy. Nové rámy sú jednotné a vytvorené špeciálne pre našu inštitúciu.

Podľa riaditeľky je výstava variabilná, to znamená, že tie diela sa dajú obmieňať. Priestory koncepčne navrhol dizajnér Marcel Benčík, ktorý sa však otvorenia nemohol zúčastniť zo zdravotných dôvodov. Okrem nových rámov došlo aj k ďalším úpravám, nanovo vymaľovali priestory v celej galérii. A v expozícii Bazovského sa menila aj podlaha.Počas slávnostného otvorenia expozície boli ocenení aj dlhoroční pracovníci. “Viete tá práca musí človeka napĺňať, lebo naozaj je to práca, ktorej sa oddáte celou dušou,” povedala pracovníčka galérie Ela Porubänová. Doteraz vytvorila viac ako 300 výstav. No a na záver ešte jedno milé prianie: “Ja by som galérii chcela zaželať šikovných pracovníkov, aktívnych výtvarníkov a štedrého zriaďovateľa,” doplnila riaditeľka.

Magdaléna Švančarková – Trenčiansky terajšok