Opravujú takmer 90-ročnú striekačku

Hasiči zo Soblahova opravujú už druhý rok vzácny klenot. A to takmer 90 ročnú hasičskú striekačku. Tú kúpili na Východe vo veľmi zlom stave.  A teraz jej prinavracajú pôvodnú krásu. 

“Vždycky sme s takým úžasom sledovali tieto skvosty, ktoré si dobrovoľné hasičstvo zachováva a mrzelo nás a veľmi nás trápilo, že striekačka, ktorá takáto podobná tiež existovala v Soblahove, sa nezachovala a túžili sme strašne po takejto striekačke,” vysvetlil Ján Sivák z DHZ Soblahov. Najviac času venovali rekonštrukcii strojník Milan Rožník a bývalý veliteľ Ján Šedivý.

No a pomáhali čiastočne aj študenti SOŠ Letecko-technickej v Trenčíne.  V súčasnosti pribúdajú na historickom unikáte aj jemné čiary Dušana Žembera. “Snažím sa tam dostať nejaký ornament, akí požadujú chlapci zo Soblahova. No ideme podľa takejto nejakej literatúry, aby bolo vidieť, že úplne si nevymýšľame, ako vidíte je tu snaha o nejaké pekné ornament,” doplnil výtvarník Dušan Žembera. Najväčším orieškom boli drevené kolesá. Tie opravil a dal do funkčného stavu kolesár z Moravy. Vynovenú a funkčnú striekačku, ktorú musia  ovládať  šiesti hasiči a ťahť ju musí konský záprah, plánujú uviesť do života počas septembrových osláv 95 výročia DHZ.