Pád lietadla preveril ich pripravenosť

Pád lietadla preveril ich pripravenosťZásah po páde lietadla nacvičovali v sobotu 22. septembra v Trenčianskych Stankovciach profesionálne záchranné zložky Slovenska, Česka a Poľska ako aj dobrovoľní hasiči okresu Trenčín. Zasahovalo niekoľko stoviek záchranárov.

Podľa Jána Siváka, okresného veliteľa dobrovoľných hasičov v Trenčíne sa medzinárodného taktického cvičenia zúčastnili všetky dobrovoľné hasičské zbory obcí okresu Trenčín. „Je tu vyslaných 25 jednotiek,“ povedal.

Simulovaná situácia spočívala okrem pádu a požiaru lietadla aj v pátraní po stratenej osobe. Do záchranných prác bola tak zapojená aj pátracia zložka. Ako informoval Lukáš Beták, riaditeľ Slovenskej pátracej služby takúto udalosť riešia prvý raz. Cvičenie pre neho znamenalo zároveň aj skúšku a možnosť precvičenia zásahu tak, aby vedeli na takéto situácie reagovať.

Cieľom cvičenia bolo preveriť pripravenosť jednotlivých zložiek integrovaného záchranného systému a ich súčinnosť s dobrovoľnými hasičmi. Dobrovoľní hasiči sa podľa Siváka, cvičenia v takomto rozsahu ešte nezúčastnili.

Chalani naberú skúsenosti od profesionálov, naučia sa spoznávať ten terén,“ ocenil možnosť získať skúsenosti od profesionálov Ján Kulačík z DHZ Trenčianske Stankovce. Realita je realita, toto je cvičenie. Človek sa pripravuje, učí sa na svojich chybách. Pri zásahu človek, keď spraví chybu, tak je tá chyba veľká, fatálna,“ skonštatoval Marek Malák z DHZ Trenčianska Turná.Pád lietadla preveril ich pripravenosťVerím tomu, že námet tohto cvičenia a celá táto modelová situácia nás posunie vpred,“ dodal okresný veliteľ Ján Sivák.

Patrícia Šicková – Trenčiansky terajšok