Pod novým železničným mostom vytvárajú tunel

Pod novým železničným mostom vytvárajú tunelDobrovoľníci i členovia OZ Pre prírodu vylepšujú priestor pod novým železničným mostom pri Váhu. Postupne vytvárajú rozľahlý prírodný park pre menších i väčších. Najnovšou aktivitou je Vŕbové arborétum.

Výstavba nového železničného mosta v Trenčíne zanechala stopy na brehoch Váhu. Aktivisti preto neváhali, vysúkali rukávy a pustili sa do práce. Počas voľných víkendov menia územie pod mostom na nepoznanie. Práce je vyše hlavy a tak pomáhajú ľudia z Trenčína a okolia.

V jednej časti vznikne tunel. „Je to časť tohto priestoru nazvaného všeobecne vŕbové arborétum,,“ objasňuje Drahomír Stano z OZ Pre Prírodu. Tvoriť ho budú rastlé vŕby pospájané do konštrukcie tak, aby vytvorili 15-metrový tunel, „Budú tam môcť deti preliezať, nazval by som to takou prírodnou hračkou,“ dodal Stano.Pod novým železničným mostom vytvárajú tunelČasť priestoru plánujú ponechať aj ako divočinu, nakoľko tu hniezdia vtáci, najmä kačky. A druhá časť bude pre ľudí na výlety, pikniky či poznávanie prírody. Okrem toho vytvárajú aj 180 metrov dlhý chodník, pretože ide o záplavové územie, kde je dosť vlhko, tak aby tadiaľto mohli ľudia vôbec chodiť. A do budúcna tu plánujú osadiť lavičky a informačné tabule.

Združenie si pozemky prenajalo od miestneho urbáru a projekt finančne podporila Trenčianska župa, mesto Trenčín a nadácia Ekopolis.

Magdaléna Švančarková – internetová TV Trenčiansky terajšok