Pohľad na južnú časť trenčianskeho hlavného námestia, okolo r. 1895

Pohľad na južnú časť trenčianskeho hlavného námestia, okolo r. 1895Obrázok ťažko presnejšie datovať, lebo sa niet čoho „chytiť“, v tejto podobe jestvovalo námestie dosť dlho, zmenu priniesla najmä elektrina (1907) a kanalizácia (1910), ktoré tu ešte nevidíme.Lampa v popredí musí byť plynová, zaiste acetylénová „karbidka“, lebo v Trenčíne nebola plynáreň.Námestie je vydláždené „okruhliakmi“, jeho plocha sa zvažuje k stredovému odpadovému žľabu. Chodníky ešte neboli odlíšené od plochy námestia.

Uprostred námestia je socha sv. Trojice postavená 1712 na pamiatku skončenia moru, predtým uprostred námestia stál stĺp hanby (pranier). Okolo sochy aj okolo námestia sú vysadené stromy.

Pohľad na južnú časť trenčianskeho hlavného námestia, okolo r. 1895

Foto: autor neznámy – Pohľad na južnú časť trenčianskeho hlavného námestia, okolo r.1895

Za lampou je Frimmlov dom, z ktorého sa 20.8.1886 na mesto rozšíril katastrofálny požiar. Hasičov vtedy zalarmoval pradedo pisateľa týchto riadkov, Franz Brabenetz. Ich zásah však už nedokázal požiar zastaviť.

Za sv. Trojicou sa dá rozoznať socha sv. Floriána na podstavci a s kamennou ohrádkou; vzdialenejšiu Hallweilovu sochu sv. Jána Nepomuckého tu nevidno.

Vľavo, oproti sv. Trojici, je známy Lenczov hostinec, ale aj iné domy na námestí mali v prízemí obchody, ktoré tu nerozoznávame.

Pred mestskou (dolnou, tureckou) bránou (vežou) vidno starý mestský dom s rohovou vežičkou a bránou (hore má oblúk) do jeho dvora. Okrem úradných miestností v ňom bolo aj mestské väzenie, takzvaná „šupáreň“, ktorým disponoval mestský policajný kapitán.

Spracoval:

Ing. Vojtech Brabenec