Poslanci nesúhlasia s rozširovaním územia pre ďalšiu ťažbu uhlia, baníci protestujú

Poslanci nesúhlasia s rozširovaním územia pre ďalšiu ťažbu uhlia, baníci protestujúTrenčianski krajskí poslanci odmietli rozširovanie ťažby hnedého uhlia na Hornej Nitre. Na rokovanie župného parlamentu prišli aj baníci.

Tí sa obávajú straty živobytia a s obmedzením ťažby nesúhlasia. Predložili petíciu s 13-tisíc podpismi. Na programe pondelkového rokovania krajského zastupiteľstva bolo aj schvaľovanie územného plánu kraja. Poslanci ho odsúhlasili s výnimkou dvoch bodov, a to preložku toku rieky Nitra a železnice v časti Nováky – Koš. Tým rozširovanie územia pre ťažbu hnedého uhlia dostalo stopku, až do vyjadrenia Ministerstva životného prostredia.
„Územný plán bol schválený bez týchto dvoch preložiek a bolo schválené aj všeobecne záväzné nariadenie k tomuto územnému plánu. Prerokovali sme ešte aj petíciu odborovej organizácie Hornonitrianskych baní.“ uviedol predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška.

Debata k tomuto bodu trvala niekoľko hodín. Poslanci poukazovali, že ťažba nekvalitného hnedého uhlia až do roku 2033 je nielen predražená, ale aj škodlivá pre zdravie ľudí a životné prostredie.

Zhruba 100 baníkov si z obáv o stratu zamestnania servítku pred ústa nekládlo. Aj keď sú si vedomí, že uhlie tu večne nebude, žiadajú pozvoľnú zmenu orientácie priemyslu. Nevzdávajú sa a veria, že otvorenie 12. ťažobného poľa pomôže postupnému útlmu baníctva na Hornej Nitre.Poslanci nesúhlasia s rozširovaním územia pre ďalšiu ťažbu uhlia, baníci protestujú
„Pokiaľ nepríde k doťažbe tejto časti poľa, tak v podstate nepríde k postupnému, ale rázovitému skoku zníženia ťažby a nebudeme mať pripravené kapacity náhradných pracovných príležitostí,“ varoval riaditeľ pre stratégiu, Hornonitrianske bane Prievidza Rastislav Janušák.

Témou rozširovania ťažobného územia sa zaoberalo aj minulé, aprílové zastupiteľstvo. Vystúpili na ňom aj ochranári, ktorí žiadali, aby sa nerozširovala ťažba hnedého uhlia a predložili petíciu. Politická zhoda sa v župnom parlamente vtedy nekonala. Poslanci za SMER-SD petíciu ochranárov neprijali, opoziční poslanci neschválili VZN o územnom pláne. Zmeny prinieslo až ďalšie zastupiteľstvo.
Lucia Nagyová – internetová televízia Trenčiansky terajšok