Považie zasiahlo zemetrasenie

Považie zasiahlo zemetrasenieEpicentrum zemetrasenia, ktoré vyhnalo ľudí z domov, bolo neďaleko vodnej nádrže Baračka.

Zemetrasenie prístroje zaznamenali v piatok ráno o 3:25 h pri Trenčianskych Tepliciach. „Došlo k slabému zemetraseniu s magnitudom 2.9 Epicentrum presne bolo 2 kilometre východne od Trenčianskych Teplíc pri obci Omšenie,“ informoval Kristián Csicsay, seizmológ, Ústav vied o zemi Slovenskej akadémie vied.

Ľudí chvenie zeme vyplašilo. „Vybehli sme von, pozerali sme sa kolom dookola. Chvenie sa potom už nezopakovalo, tak sme sa nejakým spôsobom ukľudnili a vrátili sme sa naspäť k spaniu,“ opísala situáciu obyvateľka Teplíc. Obyvateľa Trenčína zobudilo silné zatrasenie stropnej konštrukcie. „Bolo to kratučké a intenzívne. Avšak nič strašidelné.“

Škody vplyvom zemetrasenia našťastie nevznikli, neboli ohrození ani ľudia. Kúpele Trenčianske Teplice nemajú poškodené ani pramene, ale ani škody na majetku súkromných spoločností.

Seizmológovia dostali od obyvateľov takmer sedemdesiat vyplnených makroseizmickych dotazníkov. Zemetrasenia nie sú v tejto lokalite prvý raz a je pravdepodobné, že budú nasledovať ďalšie. „Evidujeme v archívoch posledné silnejšie zemetrasenie, ktoré bolo pred 30 rokmi. Tektonika tu, povedzme, že stále žije, takže môžeme očakávať, že aj v budúcnosti tam budú nejaké zemetrasenia.“Považie zasiahlo zemetrasenieI keď ľudia, či zvieratá boli vyplašení, podľa primátora obyvatelia mesta a jeho návštevníci sú v poriadku. „Je toto možno ďalšia z atrakcií, ktorá zviditeľňuje samotné mesto,“ dodal žartom primátor mesta Trenčianske Teplice Štefan Škultéty.

Seizmológovia žiadajú obyvateľov, ktorí pocítili dnešné zemetrasenie, aby vyplnili dotazník na stránke www.seismology.sk

Peter Peťovský – internetová televízia Trenčiansky terajšok