Priestor okolo seba môže začať pretvárať každý

Priestor okolo seba môže začať pretvárať každýChcú vrátiť čaro niektorým zabudnutým miestam v Trenčíne. Ako prvý si vybrali park M. R. Štefánika a akciu, ktorá sa tu konala 8. septembra, nazvali Priestor. Ten tu dostali šikovní ľudia, ktorí rozvíjajú krajské mesto, ale aj výmena oblečenia či nulový odpad.

Ako povedala organizátorka akcie Terina Barčáková, priestor je vlastne idea, ktorá by mala propagovať krásne miesta mesta Trenčín, ktorých je tu mnoho. „Park nie je síce úplne v ideálnom stave momentálne sa rekonštruuje, revitalizuje, my chceme doňho priniesť kultúru.“ Ja som ešte z tej generácie, ktorá zažila to, že sa tu diali akcie a pamätám si, že park bol miestom pre každého,“ povedal moderátor diskusného bloku Ivan Ježík.

Cieľom bolo ukázať aj domácich ľudí, ktorí sú prínosom a doslova pretvárajú priestor, v ktorom žijú. Ako napríklad skupinka ľudí z iniciatívy zero waste. Poukazujú ako sa dá minimalizovať odpad. má to dopad na životné prostredie, a vlastne to je dôvod prečo sme to začali robiť. Jediná možnosť je sa zobrať a každý začať niečo robiť. To, čo môžeme,“ povedala Zuzana Vakošová z iniciatívy ZERO WASTE.Priestor okolo seba môže začať pretvárať každýPriestor dostal aj fashion swap, ako boj proti zbytočnému nakupovaniu oblečenia. Podľa organizátorky akcie Natálii Kaščákovej, ľudia mohli doniesť na festival maximálne päť čistých kúskov oblečenia a vymeniť za iné, ktoré doniesol zase iný človek.

Nechýbali ani prednášky s ľuďmi, ktorí prispievajú k mestskému životu a nápadom na využitie verejného priestoru.

Magdaléna Švančarková – Trenčiansky terajšok