Reštaurovanie kultúrnych sochárskych pamiatok

Reštaurovanie kultúrnych sochárskych pamiatokAko prebiehali reštaurátorské práce na sochárskych pamiatkach na Mierovom námestí v Trenčíne a s čím zaujímavým sa reštaurátori stretli, prišli porozprávať na seminár, ktorý pri príležitosti Dňa európskeho kultúrneho dedičstva pripravil Krajský pamiatkový úrad v spolupráci s mestom Trenčín.

Na seminári odprezentovali výsledky reštaurovania dvoch sochárskych pamiatok a to Trojičného stĺpa nazývaného aj Morový, sochy svätého Jána Nepomuckého ako aj výsledky posledného reštaurátorského výskumu Rímskeho nápisu na hradnej skale.

Akademický sochár a výtvarník Juraj Krajčo sa podieľal na reštaurovaní sochy sv. Jána Nepomuckého. „Samotné práce spočívali v odstránení, v očistení hrubej nečistoty. V očistení od uhlíkových usadenín, v odstránení machov a plesní. Všetky práce boli vykonané zhruba za pol roka. S tým, že sa muselo dbať na určité poveternostné podmienky,“ opísal priebeh prác Krajčo.

Reštaurovanie Trojičného stĺpu bolo rozdelené na dve etapy. Prvá etapa sa týkala zábradlia, schodiska a druhá etapa samotnej sochy zo stĺpa s podstavcom. „Prvý zámer bol, že sa najprv spraví prvá etapa a v ďalšom roku sa bude robiť samotný stĺp. No a nakoniec to dopadlo najlepšie ako mohlo. Lebo keby sme urobili najprv prvú etapu, potom by sme si ju zašpinili tou druhou, takže celkom to bolo fajn,“ skonštatoval reštaurátor trojičného stĺpa Martin Mikuláš.

Podujatie sa uskutočnilo v piatok 28. septembra a bolo určené širokej verejnosti s cieľom prehĺbiť jej záujem o kultúrne dedičstvo a jeho ochranu.  Reštaurovanie je špecifickou a pomerne náročnou formou alebo druhom pamiatkovej obnovy a verejnosť je o tom možno menej informovaná ako o iných druhoch pamiatok,“ zdôvodnila zámer organizátorov riaditeľka Krajského pamiatkového úradu Eva Gazdíková.Reštaurovanie kultúrnych sochárskych pamiatokNa záver sa účastníci podujatia mohli zúčastniť prehliadky krýpt pod Kostolom sv. Františka Xaverského.

Patrícia Šicková – Trenčiansky terajšok