Shakespeare a Alžbeta odštartovali divadelnú sezónu

Shakespeare a Alžbeta odštartovali divadelnú sezónu Mestské divadlo Trenčín vstúpilo do novej sezóny predstavením Shakespeare a Alžbeta.

Fiktívny príbeh z obdobia renesancie predstavuje slávne a významné postavy histórie a umenia na pozadí ľúbostného vzťahu mladého dramatika a anglickej kráľovnej. V hre sa prísny svet politiky dostáva do konfliktu so slobodným umením. Ako poznamenala Zuzana Mišáková, riaditeľka divadla a herečka, nejde len o historickú drámu. „Je to zároveň aj vtipná hra o politike, o moci a o slobode.“

Podľa herca Štefana Richtárecha má hra čo povedať aj dnešnému divákovi, nakoľko história sa opakuje. „Ľudia by mali byť ostražití pred politikmi akých hrám v tejto hre. Pred 400 rokmi sa dialo to isté,“ povedal. Hra, ktorú napísal chorvátsky dramatik Miro Gavran, bola pre niektorých hercov aj skúškou, kam sa dá až zájsť. A niektorí po prvý raz skúšali napríklad aj režírovať.

Ja som musela naozaj zájsť až do istých extrémov. Bolo to naozaj pre mňa nesmierne ťažké, pretože charakter, ktorý hrám mi je absolútne vzdialený,“ skonštatovala predstaviteľka kráľovnej Alžbety 1. Zuzana Mišáková.Shakespeare a Alžbeta odštartovali divadelnú sezónu Režisérka hry Michaela Gallová si prácu hercov pochvaľovala. „Je to veľmi ťažké po prvýkrát niečo spraviť, niečo nové, niečo, čo ani neštudujem. Ale moji kolegovia boli veľmi ústretoví voči mne a pomáhali mi.“

Celkovo divadelníci pripravujú ešte ďalšie tri premiéry. V decembri uvedú rodinnú rozprávku Perinbaba, v januári Gogoľovu ženbu a na konci sezóny hru Lakomec.

Magdaléna Švančarková – Trenčiansky terajšok