Školy v Trenčíne sa pripravujú na obedy zadarmo

Školy v Trenčíne sa pripravujú na obedy zadarmoObedy zadarmo pre všetkých žiakov základných a posledných ročníkov materských škôl prinášajú množstvo otáznikov a komplikácií. V rozpočte mesta bude na to potrebné nájsť štvrť milióna eur. Návrh z dielne SMER-SD zatiaľ nebol schválený. Podľa hovorcu strany Jána Mažgúta prinesie tieto výhody. „Deti sa lepšie socializujú v kolektíve, vytvárajú si nové priateľstvá, budujú stravovacie návyky, ktoré pomáhajú zdravšiemu životnému štýlu.“

Trenčianska radnica už absolvovala stretnutia s riaditeľmi škôl a pripravila analýzu, aký dopad by malo toto rozhodnutie na školy. „V súčasnosti máme 4241 detí v základných školách, z toho je 3505 stravníkov. Ak by sa stravovalo sto percent žiakov, išlo by o 18-percentný nárast,“ uviedla Erika Ságová, hovorkyňa mesta.

Znamenalo by to dokúpiť náradie a vybavenie kuchýň, ale aj vyriešiť priestory kuchýň, či jedální. Napríklad v Základnej škole na Ul. Dlhé Hony sa už teraz na jednej stoličke vystrieda počas obeda takmer sedem detí.

Potrebné budú aj nové kvalifikované kuchárky, čo sa ukazuje ako veľký problém. „Už v súčasnej dobe majú problém so získavaním zamestnancov na tieto pozície, takže nevieme si predstaviť, kde by sme tieto kuchárky hľadali, akým spôsobom,“ konštatuje Ľubica Kršáková zo Školského úradu mesta Trenčín.Školy v Trenčíne sa pripravujú na obedy zadarmoPodľa predkladateľov návrhu je podstatné aj stieranie sociálnych rozdielov. Avšak už teraz je možnosť zabezpečiť obedy pre deti z rodín v hmotnej núdzi. „Tie majú možnosť cez úrad práce získať obed zadarmo,“ dodala Kršáková.

Radnica upozorňuje, že v prípade schválenia návrhu, bude musieť pravdepodobne zrušiť stravovanie pre externých stravníkov a seniorov, ktorí školské jedálne v súčasnosti využívajú.

Magdaléna Švančarková – Trenčiansky terajšok