Stredoškoláci vedia, čo chcú vo svojej škole vynoviť

„Mladí ľudia by aj radi povedali svoj názor a radi by použili svoj hlas, ale nie vždy ho berieme vážne a práve tu niekde treba zmeniť ten postoj,“ informovala Barbara Gindlová, z Úradu splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti. A práve študenti šestnástich stredných škôl takúto šancu dostali.

Medzi nimi aj zo škôl v Trenčianskom kraji, kde sa pilotný projekt nazývaný participatívny rozpočet zavádza. To znamená, že žiaci sami rozhodnú, na čo sa peniaze použijú. Ako ju doplnila jej kolegyňa Alexandra Hrabinová, študenti budú hovoriť o problémoch, ktoré ich trápia v rámci školy a navrhovať riešenia. Do výzvy sa zapojili aj školy z Trenčína, napríklad aj Stredná umelecká škola. „Žiaci sami prišli s iniciatívou, že chcú niečo zveľadiť. Už dokonca majú premyslené aj čo a do toho prišla táto výzva,“ hovorí Alena Straňáková pedagogička zo SUŠ Trenčín.

„Ide o naše školské átrium, ktoré by potrebovalo zveľadiť. Aby tam bol aj nejaký exteriér. Je to super pocit, aj pre nás žiakov, že sa môžeme realizovať,“ opísal aktivitu študent Matúš Paška. „Máme tú výhodu, že sme umelecká škola a máme praktické a aktívne deti, ktorým naozaj ide im o to, aby sa škola zveľaďovala,“ dodala Straňáková.