Študentské autosedačky hodnotila komisia

Študentské autosedačky hodnotila komisiaPiati študenti odboru priemyselný dizajn zo Strednej umeleckej školy počas školského roka praxovali v trenčianskom technologickom centre Adient na vývoj autosedadiel. Podľa vlastných návrhov vyrábali model autosedačky.

Aktuálnou témou v školstve je prepájania vzdelávania s praxou. V Trenčíne už druhý rok môžu študenti absolvovať umeleckú prax priamo v prostredí technologického centra. Spoločnosť im počas praxe poskytuje materiál i odborné vedenie. Spoznajú aj výrobu na exkurzii vo výrobných závodoch. Naviac dvakrát do roka najlepšieho študenta finančne motivujú.

Naša spoločnosť hľadala možnosť, ako aplikovať projekt duálneho vzdelávania, ktorý už bol pripravený v Nemecku na naše podmienky. V Nemecku je to trojročný projekt, u nás ide o jednoročnú prax,“ povedala Stanislava Valientová z personálneho oddelenia trenčianskeho technologického centra.

Spoluautorkou projektu umeleckej praxe bola Mária Vilkovská. Ako vysvetlila, v prvom polroku si študenti v škole pripravili svoje vlastné návrhy sedačky a  v druhom polroku ich už v centre, realizovali. Študentské autosedačky hodnotila komisia
Svoje práce, prototypy sedačiek odprezentovali študenti v stredu 13. júna a to v angličtine. Najlepšiu finančne odmenili. Na piedestál nakoniec dosiahol projekt Šimona Rigasa. Ten získal aj finančný bonus 300 eur.

Zaujal aj model od Anety Malecovej, ktorá od prvých ťahov ceruzky videla v sedačke praktický otvor, ktorý poslúži najmä počas horúcich dní. Tvrdí, že sa s tým bežne nestretla. „Celkový tvar, ktorý je, bol inšpirovaný krištáľom,“ hovorí. Dodáva, že asymetrickosť svojho netypického prototypu zvolila pre väčšie pohodlie pri nasadaní aj samotnom sedení v aute.

Matej Kováčik čerpal inšpiráciu v prírode. Jeho sedačka má evokovať tvar motýlích krídel. „Snažil som sa, aby vyzerala ako keby z dvoch dielov z predného a zadného a každý z nich je spravený z iného materiálu. Najnáročnejší bol asi ten poťah, lebo na niektorých miestach to nesedelo,“ opisuje Matej.

A hoci študentské projekty nepoputujú do vozidiel, nápady môžu rozvíjať ďalej. Cieľom projektu je ukázať spoločnosť ako potenciálneho zamestnávateľa. „Naším záujmom je, aby sa študenti mohli stať našimi zamestnancami, konkrétne na oddelení vývoja poťahov,“ dodala Valientová.
Lucia Nagyová – internetová televízia Trenčiansky terajšok