Štvrťstoročnica jazzu v Trenčíne

Štvrťstoročnica jazzu v TrenčíneTrenčiansky festival JAZZ POD HRADOM počas troch dní 21. až 23. septembra ponúkol program na európskej umeleckej úrovni. Priestor dostali aj špičkové kapely ale aj mladí jazzoví hudobníci.

História jazzového sviatku pod Trenčianskym hradom sa začala písať v roku 1994. Spojená je s kapelou Aurélius Q. „Povedali sme si, že si spravíme v Trenčíne festival. Stalo sa. Medzi tým tu boli silnejšie, slabšie ročníky, ale vždy tu boli, do tej doby tu vždy boli svetové mená. Mená, ktoré jazdili do Európy, na európske turné a my sme ich odchytávali a ako ťaháky naplňovali také sály ako je napríklad sála pre 550 ľudí v ODE,“ zaspomínal riaditeľ festivalu Ján Babič.

Odvtedy vystúpili na festivale desiatky známych hudobníkov, svetového kalibru. Tento rok si diváci mohli užiť rytmické songy v podaní skupín ako Aurélius Q, Bashavel, Krajka, či Ninka Kohoutová.

My sme sa dneska rozhodli, že sa pozrieme na tento Jazz pod hradom, pretože sú tu úžasní muzikanti.“

Máme radi kvalitnú hudbu, tak preto sme prišli.“

Poznám formáciu Aurélius Q, tých 20-25 rokov od kedy vznikli. Fandím im a držím palce,“ vyjadrili sa návštevníci.Štvrťstoročnica jazzu v TrenčínePozvanie prijal opäť aj český spevák a textár Dan Bárta, sprevádzala ho kapela Roberta Balzara. „Sme skupina, ktorá hráva aj na jazzových festivaloch, lebo to normálne patrí k našej práci,“ povedal Bárta. Zároveň ocenil ústretovosť ľudí a intímnu, komornú atmosféru, ktorú sa podarilo vytvoriť.

Tak ako aj minulé, rovnako aj jubilejný 25. ročník sa hlásil k myšlienke európskej kultúrnej spolupatričnosti.

Patrícia Šicková – Trenčiansky terajšok