Trenčianska Mestská plaváreň s hradom v pozadí, okolo r. 1975.

-Plavaren+hrad ilustracnyV tomto horúcom lete roku 2014, keď je Trenčín po prinajmenej trištvrte storočí celkom bez plavárne, na ľútosť a zlosť azda všetkých Trenčanov je na mieste tejto krásnej plavárne už len rumovisko a stavenisko železničného mosta. 

Naša niekdajšia Mestská plaváreň sa v medzivojnovom období nerodila ľahko, mesto nemalo peniaze, jej postavenie si napokon vymohli trenčianski športovci-plavci cez špeciálne založenú trenčiansku politickú stranu športu. Plaváreň bola dostavaná v r. 1937, hlavný bazén s ôsmimi plaveckými dráhami mal dĺžku 50 a šírku 20m, v meste vtedy žilo okolo 13.000 ľudí.

foto: autor neznámy – Trenčianska Mestská plaváreň s hradom v pozadí, okolo r. 1975

V čase tejto fotografie na plavárni pôsobil veľmi aktívny plavecký oddiel pod vedením JUDr. Stanislava Keceru. Plaváreň odsúdenú na zbúranie okolo r. 2005 sľúbil vtedajší primátor mesta Celer nahradiť novou na Ostrove, ale to, čo tam pred azda 5 rokmi postavili, je nielen stále nefunkčné a ešte nesprevádzkované, ale najmä krátke (odhadom cez plot je to asi 20m) a plytké (možno po kolená), teda nie plaváreň, ale len kúpalisko, ba neváham povedať po starom: močidlo, pre súčasných okolo 55.000 obyvateľov Trenčína, čo je 4x viac než bolo v čase postavenia starej veľkoryso postavenej plavárne ktorá mala 50x20m.

Spracoval

Ing. Vojtech Brabenec

Ing. Vojtech Brabenec