Trenčianske Stankovce sa zmenili na bojové pole

Trenčianske Stankovce sa zmenili na bojové poleBojové polia, vojenské tábory, zbrane, technika, originály i repliky tankov a vozidiel. Toto všetko mohli vidieť a zažiť návštevníci Tankových dní Laugarício. Rekonštrukcie bitiek a leteckých súbojov prilákali tisíce ľudí všetkých vekových kategórií.

V pestrom programe mohli diváci vidieť hneď niekoľko tankových premiér, výstavy a množstvo zbraní z druhej svetovej vojny. Podujatie sa konalo pod záštitou ministra obrany Slovenskej republiky Petra Gajdoša a Jaroslava Bašku, predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), ktorý Tankové dni Laugarício podporil aj finančne.

Trenčianske Stankovce sa zmenili na bojové pole

Foto: TSK

Vždy sa rád prídem pozrieť na takéto nádherné podujatie. Tankové dni Laugarício patria do Trenčianskeho kraja, pretože tu sídlilo veliteľstvo východného kruhu, generálny štáb a je tu aj veliteľstvo pozemných síl. Toto je deň s Ozbrojenými silami, deň s pozemným vojskom a ja som rád, že sa armáda takto prezentuje,“ povedal trenčiansky župan.

Po netradičnom defilé zúčastnenej techniky a vozidiel použitých počas bojov v druhej svetovej vojne na oboch frontoch nasledovali samotné rekonštrukcie bitiek. Hlavnú ukážku venovali organizátori podujatia oslobodeniu západného Slovenska v roku 1945. V nej proti sebe bojovali nemecká a sovietska strana s podporou tankov a samohybných diel.

Tankové dni Laugarício aj tento rok opäť dokázali, že historické povedomie ľudí každej generácie je možné posilniť aj vďaka vojenskej technike.

Zdroj:TS-TSK