Trenčín chce byť vzorovým hokejovým regiónom

Trenčín chce byť vzorovým hokejovým regiónomVrátiť deti a mládež na športoviská a vychovať novú hokejovú generáciu, ale i majstrov sveta. S takýmito odvážnymi plánmi začína nový pilotný projekt, v ktorom má byť Trenčín vzorovým hokejovým regiónom.

Podľa predsedu komisie Rozvojového centra Hokejového regiónu Trenčín Richarda Pavlikovského ide o niekoľko projektov, ktoré na seba vzájomne nadväzujú. „Priniesť by mali oveľa vyššiu kvalitu, ale zároveň by sme chceli pomôcť vychovať človeka, ktorý, aj keď nebude hrať hokej, bude zaujímavý pre túto spoločnosť.“

Jedným z krokov je vytvorenie stredoškolskej hokejovej akadémie od budúceho školského roka. „Chceli by sme vyberať nie tých najlepších v tom čase, ale tých, ktorí budú mať ten najlepší potenciál,“ ozrejmil Martin Kohút, prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja s tým, že im športová akadémia vytvorí adekvátne podmienky.

Ako informoval predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška, župa zabezpečí vzdelanie pre hokejistov, jej súčasťou bude aj jazyková príprava, tak aby ovládali perfektne minimálne jeden svetový jazyk. Vstupenkou do školy pritom bude, podľa slov Martina Kohúta, talent, nič iné. „Aby to už skutočne nebolo o tom, kto má na to peniaze, ale, kto má na to schopnosti.“Trenčín chce byť vzorovým hokejovým regiónom Výchova talentov však musí začať už v základných školách. A to systematicky, preto SZĽH začína spolupracovať s mestami. V Trenčíne, ale aj v ďalších mestách kraja od septembra vznikli Centrá športu pri základných školách, na ktorých ambasádori pracujú s deťmi. Súčasťou je aj korčuliarsky program. Ako doplnil primátor mesta Trenčín Richard Rybníček, nielen korčuľovanie, ale aj ďalšie pohybové aktivity. A tie majú v deťoch podnietiť celkový záujem o šport. Pilotný projekt by sa mal postupne rozšíriť do ďalších krajov Slovenska.

Magdaléna Švančarková – Trenčiansky terajšok