Trenčín sa stane lídrom na Slovensku v komunikácii s občanmi

Chladnička, televízor, či zubná kefka už využívajú moderné SMART technológie. Výzvy mesta na rekonštrukciu kina Hviezda, komunikáciu s obyvateľmi či starostlivosti o seniorov boli práve zamerané na používanie tejto novej technológie.

„Do výzvy, ktorá prebehla pred letom minulého roka sa prihlásilo 13 spoločností. Vybrali sme tri projekty. Dva z nich sa prihlásili a jeden z nich ministerstvo hospodárstva vybralo“, povedal Patrik Žák 2. viceprimátor mesta Trenčín

Ide o projekt, kde mesto bude virtuálne komunikovať s obyvateľmi pomocou známych mobilných aplikácií. Výhody sú, že sa rýchlejšie dostanete k informáciám interaktívne s mestom a tie informácie, ktoré vás zaujímajú cez prostriedok, cez ktorý komunikujete normálne počas dňa.

V praxi to bude vyzerať tak, že cez mobil nahlásite napríklad spadnutý strom. Vyfotíte ho mobilom a odošlete mestu. Virtuálny asistent posiela tento podnet na konkrétnu osobu, ktorá to vyrieši a spätne vám dá informáciu o stave riešenia.

Keď mesto spolu s víťazom súťaže nájde spôsob financovania projektu, stane sa tak v druhej polovici tohto roka prvým mestom na Slovensku s takýmto druhom komunikácie. Cena projektu je 65 000 eur a následne približne 2 000 eur bude stáť jeho mesačná prevádzka.

Peter Peťovský – Trenčiansky terajšok