Trenčín vstupuje do Únie miest Slovenska, od 1. júna

Trenčín vystúpil zo Združenia miest a obcí Slovenska. A následne vstupuje do Únie miest Slovenska. Návrh predložil primátor Richard Rybníček a poslanci mestského zastupiteľstva ho v stredu schválili.

„ZMOS je veľká a, samozrejme, vplyvná inštitúcia, ale väčšinou a prostredníctvom jej vedenia tlmočia problémy, ktoré sa týkajú chvíľku samosprávy celej, ale väčšinou potom problémy hlavne malých obcí,“ vysvetlil príčiny Rybníček. Podľa jeho slov mestá potrebujú väčšiu podporu a mali by si svoju stratégiu riešiť samé. Krajské mestá Bratislava, Trnava a Prešov už sú členmi únie. Po novom by sa okrem Trenčína mala podľa slov primátora pridať aj Žilina, Nitra, Košice a Banská Bystrica.

Okrem nich je členom únie aj ďalších 30 miest z celého Slovenska. „Čiže už je to obrovská sila, už sa to hýbe k počtu 1, 7 milióna obyvateľov, čiže krajské mestá plus súčasní členovia,“ doplnil. Trenčiansky primátor zároveň ohlásil kandidatúru na prezidenta tejto únie.  Rozhodovať o tom budú na júnovom sneme v Bratislave.

Magdaléna Švančarková – Trenčiansky terajšok