Úspech liečby rakoviny prsníka záleží na jej včasnom odhalení

Úspech liečby rakoviny prsníka záleží na jej včasnom odhaleníV rámci týždňa Vedy a techniky sa Fakulta zdravotníctva Trenčianskej univerzity A. Dubčeka v Trenčíne zorganizovala diskusné fórum na tému Karcinóm prsníka, s cieľom pripomenúť predovšetkým mladým ľuďom dôležitosť prevencie.Pri prevencii tohto ochorenia je dôležitá včasná diagnostika a vyšetrenia prsníka. Ako upozorňuje diagnostikovaná pacientka Zuzana Ščepková je určite každý mesiac potrebné samovyšetrenie prsníka a raz za rok sonografické.

Jana Slobodníková z Rádiologickej kliniky Trenčín však pripomína, že vyšetrenie neabsolvuje toľko žien, koľko by malo. „Bohužiaľ z počtu zhruba päťsto tisíc žien, ktoré by mali chodiť podľa vekového zloženia, na prevencie ich chodí okolo 150 – 180 tisíc.“ Podľa odborníčky sú ohrozené ženy, ktoré majú príbuzných v rodine s týmto ochorením, či ženy v strednom veku. „Treťou veľkou skupinou sú mladé ženy, ktoré majú deti napríklad po štyridsiatke a ktoré predtým absolvovali veľa hormonálnej liečby na to, aby mohli otehotnieť,“ uviedla Slobodníková.

Poukázala na štatistiku, podľa ktorej za posledných päť rokov diagnostikovali 680 nových karcinómov prsníka žien nad štyridsať rokov a približne 70 u mladších žien, medzi 25 až 39 rokov.Úspech liečby rakoviny prsníka záleží na jej včasnom odhaleníDôležitá pri liečbe je pomoc rodiny, alebo podpora rôznych združení zameraných na pomoc týmto ženám. Jedným z takých je aj OZ Amazonky. Pomáha najmä pri výmene informácií, pretože, ako dodala Ščepková, len ten človek čo to zažil dokáže pochopiť, čo ten druhý prežíva.

Peter Peťovský – Trenčiansky terajšok