V Trenčíne lietali svetoví piloti dronov

V Trenčíne lietali svetoví piloti dronovNajlepší piloti sveta tohto malého čuda sa zišli v trenčianskom priemyselnom parku 30. júna na Svetovom pohári v pretekoch dronov.Drony sa stávajú bežnou súčasťou nášho života a lietanie s nimi je stále viac populárnejším. Dokonca majú vlastné preteky. Organizátor trenčianskych pretekov, jedných z dvanástich Svetového pohára Tomáš Kútny potvrdil vzrastajúci záujem. „Oproti minulému ročníku, kedy sme mali 26 pretekárov z piatich krajín, dnes máme registrovaných päťdesiattri pretekárov zo siedmych krajín.“

Tieto malé zariadenia priťahujú mužov i ženy všetkých vekových kategórií. Naučiť sa ho ovládať nie je, podľa špičkových pilotov, až také ťažké. Ťažšie je získať povolenia na ich pilotovanie. Legislatíva na Slovensku je veľmi prísna. No i tak je záujem veľký.

Pretekár David Svoboda (Česká republika ) si myslí, že stačí isť na internet, pozrieť nejaké videá ako to funguje, ako sa to ovláda, nakúpiť súčiastky a postaviť si prvý dron. Radovan Leitman, pretekár Hell Gate FPV Levice tvrdí, že dôležitá je aj zručnosť s elektrotechnikou a s počítačom pretože… „tie drony treba  poskladať, nastaviť a treba si to vedieť aj opraviť…“

Jakub Toman pretekár ( Česká republika) radí začať u niečoho menšieho a zvyknúť si ako sa riadia. „Treba tak dva roky tréningu, aby sa človek dostal na takúto úroveň,“ konštatuje.V Trenčíne lietali svetoví piloti dronov Na začiatok postačí dron aj za 200 eur, profesionálny však už stojí zopár tisícok. Tie najlepšie dokážu letieť aj 200 km rýchlosťou. Ako upresnil Leitman, zrýchlenie dronov je väčšie ako u F1.

Cez špeciálne okuliare sa piloti prenesú do úplne iného sveta, ktorý je ale bezpečný. „Keď dron padne, tak my zostaneme živí, kdežto, keď padnete v lietadle, tak tam už to väčšinou dopadne o niečo horšie,“ dodal.

Peter Peťovský – internetová televízia Trenčiansky terajšok