V Trenčíne zriadili nové pracovisko na liečbu cievnych ochorení

V Trenčíne zriadili nové pracovisko na liečbu cievnych ochoreníŠpecializované angiologické oddelenie na liečbu cievnych systémov otvorili trenčianskej fakultnej nemocnici. Je prvým v Trenčianskom kraji a tretím na Slovensku. Otvorili ho v chirurgickom pavilóne 13. júna. Pomôže pacientom, ktorí doteraz museli za vyšetrením cestovať.

Lekársky odbor angiológia, ktorý sa zaoberá chorobami cievneho systému, je jeden z najmladších na Slovensku. V Trenčíne niektoré cievne výkony robili doteraz na chirurgii, pacientov už liečia na novom špecializovanom oddelení s dvanástimi lôžkami. Pracovať tu budú štyria lekári a osem stredných zdravotníckych pracovníkov.

Podľa Mariána Juruša, generálneho riaditeľa Fakultnej nemocnice v Trenčíne stála prestavba 15-tisíc eur a približne rovnakú sumu vyšlo aj vybavenie prístrojmi a technikou. Ako doplnil Širila, najbližšie oddelenie takéhoto typu je v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave a potom v Košiciach.

Viac ako polovicu všetkých úmrtí u nás zapríčiňujú choroby tepien a žíl. Postihujú ženy i mužov, starších i mladších. Niektoré sú menej závažné, no nesprávnym životným štýlom a pridružením aj iných ochorení, môžu vzniknúť oveľa závažnejšie zdravotné problémy ako ateroskleróza, aneuryzma, trombóza a pod.Miroslav Širila, primár Angiologického oddelenia vysvetľuje, že ide o civilizačné ochorenie a spôsobuje ho vysoký krvný tlak, cukrovka, cholesterol, fajčenie. ..„takže pacientov je naozaj veľa.“

Metličkové žily sú skôr estetickým problémom. Môžeme im predchádzať správnou životosprávou pohybom či nosením topánok s nižšími opätkami. Môže však prerásť aj na problém zdravotný. V žilách, v ktorých krv nemôže prúdiť a hromadí sa, vznikajú zrazeniny, čo môže spôsobiť cievnu príhodu. Ak má človek ťažkosti, podľa vyšetrení, sonografie lekár zváži, aké je riziko zákroku a či budú varixy odstraňovať.

Lucia Nagyová – internetová televízia Trenčiansky terajšok