Vínna cesta pod Čákovým hradom

Vínna cesta pod Čákovým hradomHoci trenčiansky región nemožno považovať za slovenskú vinárskú oblasť, 35 producentov a obchodníkov s vínom nielen zo Slovenska práve v Trenčíne vzdelávalo vinných turistov. Už po tretíkrát sa v historickom centre konal Festival Víno pod hradom.

Počas soboty 16. júna s batôžkami na degustáciu prechádzalo 1350 vinných turistov Mierovým a Štúrovým námestím a uličkou Marca Aurélia. Na dvanástich stanovištiach nielen degustovali, ale sa dozvedeli o strapcoch hrozna a produktov z nich viac, ako z etikiet fliaš. Ochutnávky vína doplnila ponuka kvalitného street-foodu a kávy.

Ako povedal Juraj Drozd, organizátor podujatia, inšpirovali sa v zahraničí, kde je bežné, že sa vínko konzumuje s dobrou gastronómiou. „Na Slovensku to už začína a my by sme radi podporili, aby ten trend pokračoval ďalej,“ povedal.
V horúcom počasí správnu teplotu vína udržiavali aj kockami ľadu. Turisti degustovali kalíškami s naznačenou ryskou. Príjemné podujatie si užívali.
„Priši sme z Trnavy, u nás je vinárska tradícia taká rozmohnutejšia, tak vyskúšame, aké to je inde.“ „Je to príjemné, že človek sa prejde po vonku, ochutná dobré víno. Je to taká pôžitkárska akcia.“
„Chodíme na vinné cesty aj na Moravu, tak chceme vyskúšať aj Trenčín.“Vínna cesta pod Čákovým hradom
Podľa Drozda sa slovenskej produkcií darí, dopyt je najmä po ružových vínach. Vinári z Čajkova z okresu Levíc majú vinohrady kúsok od bývalej sopky Sitno. Ich víno sa rodí na usadenej vulkanickej hornine. „Je tam veľmi vysoká vrstva tufového podložia a tieto vína sa exportujú do celého sveta. Takže to je veľmi zaujímavé, čím sa môžeme chváliť.“ Ako vysvetlil, vinárstvo je sofistikovanejšia práca v poľnohospodárstve. Nie je to pestovanie zemiakov, ktoré sa vykopú a je hotovo. Vinárom zberom hrozna práca ešte iba začína.
Dodáva, že s návštevnosťou sú spokojní a dosiahli strop. Viac ľudí na podujatí by neprinieslo želaný efekt. „Chceli by sme zachovať charakter trochu taký privátny, aby vinár s  človekom mal možnosť konverzácie,“ dodal Drozd.

Lucia Nagyová – internetová televízia Trenčiansky terajšok