Záhrada, ktorá stimuluje zmysly

Záhrada, ktorá stimuluje zmyslyNevyužívaný pozemok s plochou 800 metrov štvorcových v areáli Centra sociálnych služieb Demy dostal druhú šancu. V súčasnosti tu vzniká netradičná záhrada.

Ako povedal riaditeľ CSS DEMY Tibor Gavenda, klienti zariadenia budú môcť aktívne tráviť čas aj vo vonkajšom prostredí. A to aj v rámci Snoozelen terapie. Tá využíva farby, svetlo, hudbu. Je určená pre klientov centier so zmyslovým, či mentálnym postihnutím. Najčastejšie sa používa v špeciálne upravených miestnostiach. V Demy budú mať záhradnú verziu.

Je to ideálne miesto pre rôzne výchovno-vzdelávacie a podporné aktivity. Bude slúžiť na relaxáciu, bude slúžiť na uvoľnenie, ale zároveň klientom umožní rozvíjať aj zmyslové vnímanie,“ vysvetlila špeciálna pedagogička Zuzana Balážová.

Cieľom je teda stimulovať zrak, sluch, čuch, chuť i hmat a vytvárať rovnováhu. Na rozvíjanie čuchu tu bude napríklad bylinková záhrada.

Budú tu aj rôzne farebné presklené plochy, ktoré budú lámať slnečné lúče, čo veľmi vyhovuje klientom s poruchou autistického spektra. Na rozvoj hmatu tu budeme mať rôzne prírodniny, kamene, drevo,“ dodala Balážová.Záhrada, ktorá stimuluje zmyslyProjekt záhrady sa páči aj rodičom klientov zariadenia. „Poskytne im radosť, spokojnosť, pohodu, pomôže odbúrať stres a navodiť celkovú duševnú harmóniu, ktorá je pre naše deti veľmi dôležitá,“ myslí si Dagmar Pisetová, mama klientky.

Isto to bude lepšie, lebo vnútri je to medzi štyrmi stenami a vonku je to taká voľnosť, tie deti isto cítia, že nie sú obmedzené priestorom,“ hovorí Renáta Holbová, mama klientky. Celý projekt hradí centrum iba z financií sponzorov a dobrých ľudí. A práce by mali skončiť ešte pred letnými prázdninami.

Magdaléna Švančarková – internetová TV Trenčiansky terajšok