Zmeny majú priniesť aj rozvoj Zámostia

Zmeny majú priniesť aj rozvoj ZámostiaTrenčianski mestskí poslanci schválili na poslednom zastupiteľstve zmenu Územného plánu mesta. Tá prináša viacero nových podnetov a možností.

Podľa spracovateľa dokumentu Mareka Adamczaka, územný plán sleduje aktuálnu situáciu, trendy v území, snaží sa reagovať na aktuálne problémy, ktoré vznikajú najmä pri povoľovaní stavieb. „V tomto duchu je územný plán aj živým dokumentom,“ povedal.

Organizácie a občania, ale aj poslanci vzniesli približne 90 podnetov, podľa spracovateľa dokumentu prevažnú časť z nich do územného plánu zahrnuli. Proces trval približne jeden a pol roka. A prináša napríklad aj reguláciu reklamného smogu, čiže to, kde môžu a kde nemôžu byť bilbordy.

Z takých zásadnejších vecí, ktoré sú tam, som ja osobne rád, že sa nám podarilo presadiť koridory pod dopravnú kostru mesta, hlavne teda medzi Kauflandom a Laugariciom a smerom na Zámostie,“ uviedol hlavný architekt mesta Trenčín Martin Beďatš.Zmeny majú priniesť aj rozvoj ZámostiaTo znamená, že dokument ráta už s budovaním nových ciest smerom do nákupného centra, kde doprava občas poriadne kolabuje. Okrem toho prináša aj ďalšie podstatné veci. Ako skonštatoval hlavný architekt, územný plán je pozitívny v tom, že nevyháňame ľudí z Trenčína von preč, lebo tam je to obrovské nebezpečenstvo, suburbanizácia, odchod ľudí za pozemkami do tých odľahlých obcí.

Územný plán preto rieši aj rozvoj lokalít a možnú výstavbu nových rodinných domov, napríklad v Zámostí v časti medzi Zlatovcami a Orechovým. „To je časť, ktorá je relatívne blízko centra, dá sa odtiaľ prejsť aj peši. Bude tam treba spraviť aj urbanistickú štúdiu, ktorá hodí už podrobnejšiu dopravnú kostru,“ dodal Beďatš.

Magdaléna Švančarková – Trenčiansky terajšok