Zmyslová záhrada má zmysel

Zmyslová záhrada má zmyselZáhrada, ktorá na Slovensku zrejme nemá obdobu vyrástla v areáli CSS DEMY v Trenčíne. A klientom zariadenia má priniesť oddych, ale aj stimuláciu zmyslov.

Ako informoval Tibor Gavenda, riaditeľ CSS DEMY, presunuli prvky multisenzorickej miestnosti, takzvaných Snoezelen room do vonkajšieho prostredia. „Znamená to, že klienti budú môcť prostredníctvom tých panelov a ostatných vecí, ako je bylinková záhrada, stimulovať si svoje zmysly.“

Podľa predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslava Bašku, vytvorením tejto zážitkovej záhrady sa skvalitní poskytovanie služieb autistickým deťom. Celý projekt podporili dobrí ľudia a v priebehu jedného roka tak na pôvodne nevyužívanej ploche 800 metrov štvorcových vznikol upravený priestor. „Celá záhrada stála takmer 57-tisíc eur. A bola financovaná výlučne zo sponzorských prostriedkov,“ doplnil Gavenda.

Jedným z darcov bol aj Dušan Guľáš. „Je to taká moja celoživotná filozofia, že pomáhať aj iným je dobré, lebo sa nám to vráti nejakým iným spôsobom,“ objasnil.

Klienti centra tak môžu tráviť viac času vonku. A využívať podnety na zlepšovanie svojich zmyslov. „Ten pocit, že tu deti budú môcť chodiť ako cez leto, aj sa tu trocha vyžiť, je úžasný. Ja som spokojná,“ povedala mama klienta CSS DEMY Mária Pavlíčková.Zmyslová záhrada má zmysel Stále nejaké nové impulzy a tie deti sú šťastné. Vidieť, že sa smejú, stále chodia na výlety a aj táto záhrada bude pre nich stále plná nových impulzov,“ dodala mama klienta zariadenia Miroslava Piscová.

Peter Peťovský – Trenčiansky terajšok