Bezpečnejšie priechody v Trenčíne

Bezpečnejšie priechody v TrenčíneV Trenčíne je celkovo 288 priechodov. Nie všetky sú však nasvietené. Majú byť však osvetlené alebo zvýraznené iným spôsobom.

Povinnosť upravuje vyhláška. Ako upozorňuje Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia PZ SR, spomínané bezpečnostné opatrenia na priechodoch majú za povinnosť zrealizovať príslušné cestné správne orgány do 31. decembra 2019.

Mesto preto postupne svietidlá dopĺňa. Každý rok približne na 10 až 20 priechodoch. Tie najviac frekventované a z bezpečnostného hľadiska rizikové boli už v minulosti nasvietené LED svietidlami vo vozovke.

Každý nový priechod pre chodcov je automaticky bezbariérový, s dlažbou pre slabozrakých a nevidiacich a slabozrakých a nasvietený. Jeden takýto pribudne aj na výpadovke na Ilavu. Radnica konečne majetkovo vysporiadala tento priestor. Mal približne 50 majiteľov. „Ide o úsek, kde došlo už k niekoľkým vážnym a tragickým nehodám a sme radi, že po tak zložitej a dlhej príprave, môžeme konečne túto jeseň začať budovať priechod pre chodcov,“ informovala hovorkyňa mesta Erika Ságová.Bezpečnejšie priechody v Trenčíne Trenčianska radnica upravila priechod pre chodcov v centre mesta. Cieľom bola väčšia bezpečnosť. „Bol zbytočne dlhý a najmä chodci z tej jednej strany ulice ako parkujú autá, mali sťažený výhľad, takže často museli vstupovať na vozovku a dochádzalo ku kolíziám,“ povedala Ságová. Úpravou došlo ku skráteniu chodníka. Jednu časť predsunuli. Zároveň pribudla dlažba pre nevidiacich a slabozrakých. Takisto priechod nasvietili.

Dva priechody v Trenčíne upraví aj trenčianska župa. Jeden na Legionárskej a druhý na Biskupickej ulici. Podľa Veroniky Rezákovej, hovorkyne Trenčianskeho samosprávneho kraja na vybratých priechodoch pre chodcov bude osadené nové osvetlenie, celkovo bude priechod nasvietený. „Obnoví sa vodorovné dopravné značenie, no a to pôvodné zvislé dopravné značenie bude nahradené nový, ktoré vďaka svojmu retroreflexnému podkladu púta väčšiu pozornosť,“ doplnila

Peter Peťovský – Trenčiansky terajšok