Hladové koruny padali Trenčanom z neba

Už desať rokov máme na Slovensku euro. Nová mena priniesla množstvo zmien. No a ako to vnímame dnes? Väčšina ľudí nám v ankete povedala, že to už nerobia.

A, že na zmeny si zvykli. No a ako to bolo v minulosti, čím sa platilo v Trenčíne, nám porozprával Ján Dibala z Klubu numizmatikov. Prvé mince, ktoré sa u nás použivali boli denáre. Nasledovali groše, florény, toliare, zlatníky, korunová mena a nakoniec eurá. Napríklad päťkoruna z čias korunovácie cisára Františka Jozefa bol veľký peniaz. A bežný pracovník musel pracovať 25 dní, aby ju zarobil.

Bankovky v minulosti boli doslova plátnom pre renomovaných autorov. A odrážalo sa na nich umenie danej doby. Ako napríklad muchovky, ktoré navrhol maliar Alfonz Mucha. V roku 1953 prebehla nevýhodná menová reforma. Ľudia v podstate prišli o svoje peniaze a dostali omnoho menej. Bankovky sa vtedy použili ako propagandistický nástroj zo západu. “Z balóna zhadzovali na naše územie proste takéto koruny. Hladová koruna – dar sovietskeho zväzu a na druhej strane tiež a vyzývali proste, aby sa búrili robotníci,” vysvetlil Dibala. Celkovo padlo z neba na naše územie v roku 1953 viac ako 770 tisíc takýchto bankoviek.

Magdaléna švančarková – Trenčiansky terajšok