Ich poslaním je zachovať ľudskú dôstojnosť

Ich poslaním je zachovať ľudskú dôstojnosťHlavným poslaním hospicu je zachovať ľudskú dôstojnosť. Vedeli ste, že práve v Trenčíne sa nachádza jediné v kraji?

Pomáhajú a zmierňujú bolesť. Sú nablízku nevyliečiteľne chorým pacientom v posledných chvíľach ich života. Aj taký je tím Hospicu milosrdných sestier v Trenčíne. K tomu všetkému však potrebujú peniaze. Nedávno ich vo verejnom hlasovaní podporili ochotní ľudia. Získali tak sumu 2200 eur z komunitného rozpočtu trenčianskej župy. Zároveň chceli aj takýmto spôsobom upozorniť na existenciu zariadenia, jediného tohto typu v Trenčianskom kraji.

Získané prostriedky využijú aj na rozvoj dobrovoľníckej činnosti. Na utuženie vzťahov. Práve tie sú podľa slov riaditeľky Henriety Žilkovej pri takejto práci veľmi dôležité. „Členovia tímu sa dennodenne stretajú so smrťou a nebyť tých dobrých vzťahov, nevedeli by to dlhodobo robiť,“ hovorí.Ich poslaním je zachovať ľudskú dôstojnosť Na zdravotný, ale aj psychický stav pacientov dohliada množstvo odborníkov, ale aj bežných ľudí. „O našich pacientov sa vlastne staráme my, členovia multidisciplinárneho tímu. Tvoria ho lekári, zdravotné sestry, ošetrovatelia, sociálny pracovník, psychológ , kňazi, dobrovoľníci,“ objasňuje zloženie tímu asistentka vedúcej sestry Martina Habánková.

Dobrovoľníkov pomáha v hospici 43. Ich cesta sem bola skutočne rôznorodá. Niektorí chceli vlastným deťom ukázať, že môžu robiť niečo prospešné. A niektorí sa zapojili na základe aktivít združenia. „Aj napríklad teraz, sa jedna pani hlási, tým, že hlasovala za náš projekt. Hlásia sa aj mladší. Je to krásna služba, ale aj náročná. Hospic bez nich by nebol hospicom, sú súčasťou hospicového tímu, tvoria jeden veľký celok, “ povedala koordinátorka dobrovoľníkov Mária Litviaková,

Magdaléna Švančarková – internetová TV Trenčiansky terajšok