Kameňom vdýchnu nový život

Kameňom vdýchnu nový životDesiatky dobrovoľníkov v Trenčíne zbierajú kamene z niekdajšieho opevnenia hradu. Pôvodný múr spadol a kamene v 70-tých rokoch vyviezli o pár metrov ďalej. Teraz ich plánujú vrátiť naspať.

Organizátor dobrovoľníckeho tábora Július Bruna prezradil, že po očistení budú kamene použité na obnovu hradieb v mieste, kde chýba asi 12 metrový úsek, vysoký 10 metrov. „Takže my ho vraciame a dávame mu nový život a pokračovanie o 500 rokov,“ povedal Bruna.

Práce sú súčasťou medzinárodného projektu TreBuChet, ktorý spojil mestá Trenčín a Bučovice a cieľom je obnova južného opevnenia hradu. Zároveň tu bude vybudovaný druhý vchod. Pri prácach v prvý deň dobrovoľníckeho tábora v piatok 17. augusta pomáhalo takmer 20 ľudí. Z toho približne 15 prišlo z mestského úradu.Kameňom vdýchnu nový život Medzi dobrovoľníkmi sme našli aj tohto mladého muža. Pomáhal pri obnove viacerých hradov a náhoda ho zaviedla aj do Trenčína. „Som od Martina a dostal som sa sem takou náhodou. Išiel som z Bratislavy nočným spojom a náhodou si ku mne sadol pán Bruna a pustili sme sa do rečí…,“ povedal dobrovoľník Ján.

Ak by ste sa chceli zapojiť aj vy, neváhajte, práce budú prebiehať ešte v stredu 22. augusta.

Magdaléna Švančarková – Trenčiansky terajšok