Kauza Cellerova jama a milióny eur pre súkromníka

Kauza Cellerova jama a milióny eur pre súkromníkaKrajský súd upravil svoje predchádzajúce rozhodnutie v kauze „Cellerova jama“. Trenčín má platiť. Ide o niekoľko miliónov eur, čo je sumu, ktorá môže ohroziť fungovanie mesta.

V centre mesta chcela súkromná spoločnosť Tatra Real Trade vybudovať podzemné garáže. Pozemok odkúpila od mesta ešte za primátora Cellera. Pri výkopoch v roku 2009 však našli archeologické nálezy, ktoré štát vyhlásil za národnú kultúrnu pamiatku. Spoločnosť práce zastavila, projekt upravovať nechcela a tak od zámeru stavať odstúpila. V centre mesta ostala jama, ohradená plotom, ktorá niekoľko rokov strašila domácich i návštevníkov. Odškodné za zmarený projekt žiadala spoločnosť od mesta. Okresný i krajský súd najskôr rozhodli v prospech mesta, teraz rozhodnutie zmenili, podľa názoru Ústavného súdu.

Dvaja sudcovia Ústavného súdu, podľa môjho názoru, prekročili svoje kompetencie, vmiešali sa do rozhodnutia súdov a bezprecedentným spôsobom nadiktovali všeobecným súdom ako majú rozhodnúť a zrušili ich pôvodné rozhodnutia,“ komentoval situáciu primátor Trenčína Richard Rybníček.Kauza Cellerova jama a milióny eur pre súkromníkaO veci rozhodoval senát zložený z troch sudcov, jeden mal odlišné stanovisko. A Trenčín musí platiť. Mesto minulý týždeň už uhradilo súkromnej spoločnosti 135-tisíc eur. Ide o vrátenie odplaty za vecné bremeno a úroky z omeškania. Súdy budú ešte rozhodovať o náhrade škody vo výške 1,6 milióna eur. A každý deň pribúdajú úroky z omeškania.

Nenechám to tak, v žiadnom prípade,“ hovorí primátor. „Budeme chcieť od štátu, aby nám vrátil peniaze, pretože štát nám spôsobuje problémy,“ dodal Rybníček.

Kým sa kauza dotiahne do konca, znamená, že mesto musí odkladať financie. Každoročne podľa slov primátora to môže byť suma od 500-tisíc do 1 milión eur do rezervného fondu, ktoré by mohli byť inak použité na rozvoj mesta.

Hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák upozorňuje, že takýto postup určite vytvorí v ďalších samosprávach výraznú mieru opatrnosti, aby predchádzali tomu, že akýkoľvek developerský projekt bude sprevádzať archeologický nález.

Magdaléna Švančarková – internetová televízia Trenčiansky terajšok