Kolapsy z tepla pribúdajú

Kolapsy z tepla pribúdajúHorúce letné dni trápia ľudí už dva týždne. Niektorí sa skrývajú v tieni a niektorí aj počas obeda trávia čas na priamom slnku. Nie je teda prekvapením, že kolapsy z tepla pribúdajú.

V Trenčianskom kraji záchranári zaznamenali od minulého týždňa 81 prípadov, kedy ošetrovali kolapsový stav. Najviac kolapsov, 13, bolo ešte 1. augusta. Najmenej zatiaľ 7. augusta, kedy boli 3 prípady. Ohrozené sú najmä deti, seniori a chronickí pacienti.

Vedúca operátorka KOS Záchrannej zdravotnej služby Trenčín Martina Buláková odporúča, aby sa ľudia vyhýbali priamym slnečným lúčom, nepohybovali sa podľa možnosti vonku, ale boli hlavne v interiéri, v chladnejších priestoroch, pili dostatok tekutín, vyhýbali sa káve a alkoholickým nápojom.

Príznaky kolapsu sú najmä slabosť, malátnosť. Tá môže prísť aj náhle, zvyčajne sa však prejavuje príznakmi vopred. Ak človek pociťuje slabosť, ale neosloví nikoho a môže sa stať, že skolabuje priamo na ulici,“ upozornila Buláková.Kolapsy z tepla pribúdajúVysoké teploty však zle zvládajú aj domáce zvieratá. Aj pre nich platí, čo najmenej slniečka a dostatok tekutín.

Magdaléna Švančarková – internetová televízia Trenčiansky terajšok