Legendárny olympionik Ján Zachara oslávil okrúhlych 90 rokov

Legendárny olympionik Ján Zachara oslávil okrúhlych 90 rokovBoxerská legenda, vynikajúci športovec, zlatý z Helsínk v roku 1952. Ján Zachara, zaspomínal na svoje prvé športové kroky, ktoré ho priviedli až k samotnému zlatu.

Budúci olympijský víťaz v boxe nepoznal podmienky a možnosti dnešných športových talentov. Najprv boli povinnosti a potom zábava a hry. „Bolo treba porobiť doma, chodili sme na drevo na kúrenie. To športovanie bolo vtedy trošička iné,“ spomína Zachara.

Začiatky boli ťažké. A boli aj chvíle, kedy pochyboval, či má vôbec pokračovať. Našli sa totiž neprajníci, ktorí ho za šampióna nepovažovali. „Zo začiatku mi niektorí tzv. odborníci hovorili, že som borec bez úderu, tvrdili, že nemám úder, že neobstojím.“ 

Neodradilo ho to. Naopak, to bol impulz, ktorý ho hnal dopredu a nedovolil mu vzdať sa. Motivoval ho aj zisk prvej medaily, ktorú dostal za tretie miesto na turnaji v Dubnici. Hoci to bola obyčajná plaketa z hliníku, váži si ju rovnako ako tú zlatú.Legendárny olympionik Ján Zachara oslávil okrúhlych 90 rokovBol to taký popud, aby som zostal pri tomto športe. Niektorí po prvom neúspechu zahadzujú zbrane do žita, no ja som zostal tomu športu verný,“ povedal.

Zostať verný športu, zo slávy nespyšnieť, byť skromný a postupne ísť za svojimi cieľmi, je aj jeho odkazom dnešnej mladej generácií. Zápisom do pamätnej knihy mesta sa natrvalo zaradil medzi popredné osobnosti Trenčína. V rodnej Kubre má tento výnimočný športovec aj pamätnú lavičku, ktorá nesie jeho meno.

Patrícia Šicková – Trenčiansky terajšok