Mestské trávniky kosia tento rok už tretíkrát

Mestské trávniky kosia tento rok už tretíkrátV Trenčíne v posledných dňoch počuť zvuk kosačiek. Prebieha tretie celoplošné kosenie.

Od roku 2016 sa o každú mestskú časť stará iná firma. A túto službu majú na starosti počas štyroch rokov. Podľa slov radnice to má svoje výhody. Tým, že sa začalo kosiť naraz vo všetkých štyroch mestských častiach bolo rýchlejšie pokosené. „Osvedčilo sa to, pretože do dvoch, troch týždňov je mesto pokosené,“ hovorí Erika Ságová, hovorkyňa Trenčína.

Historické centrum Trenčína a vybrané areály škôl a škôlok kosí i naďalej Mestské hospodárstvo a správa lesov. Všetci zároveň zabezpečujú aj odvoz pokosenej trávy na skládku.

Lukáš Klačanský, zo spoločnosti Záhradnícke služby KLAČANSKÝ, ktorá kosí mestskú časť Západ očakáva, že súčasné, tretie kosenie bude hotové asi najrýchlejšie. „Máme menej pokosenej trávnej hmoty na odvážanie a likvidáciu. S tým sa naopak vytrápime pri druhom kosení, keď sa mestské trávniky po prvom kosení pekne naštartujú a sú razom výrazne hustejšie.“Mestské trávniky kosia tento rok už tretíkrátZhodná názor má aj zástupca firmy HALMEX–MG, kosiacej Juh Milan Gabriš. „Je sucho, tráva teraz, keď sa kosí už tretíkrát, nerastie už tak silno. Veľmi veľa je ale buriny. Tá vyrastie aj keď je sucho.“

Do konca sezóny budú Trenčania zvuk kosačiek počuť pravdepodobne ešte niekoľkokrát. Mesto plánuje šesť kosení za tento rok, pričom posledné bude aj so zberom lístia. Ako konštatuje Gabriš, keď sa kosí častejšie je to pre trávniky lepšie ako keď sa kosí iba trikrát či štyrikrát do roka.

Mesto na pokosené a upravené trávnaté plochy dá za štyri roky vysúťaženým firmám celkovo viac ako 997 tisíc eur.

Magdaléna Švančarková – internetová televízia Trenčiansky terajšok